EN GÜZEL MUTFAK TASARIMLARI

14 Şubat 2021
EN GÜZEL MUTFAK TASARIMLARI

Trendler hakkında bilgi sahibi olmak, mutfağınızı yenilemek mi istiyorsunuz? İşte en güzel mutfak tasarımları…

En Güzel Mutfak Tasarımları Hakkında:

En güzel mutfak tasarımları  aslında her insanın zevkine, bakış açısına göre değişebilir. Çoğu aile için yemek yapma ve yeme ortamından fazlası olan, aileleri bir araya getiren ve hep birlikte hoşça vakit geçirilen mutfaklar hepimizin yaşamının önemli bir parçası. Çoğu insan kendi zevkleri ve istekleri doğrultusunda mutfağını dekore etmek ya da küçük değişiklikler yapmak ister.

Özellikle son dönemlerde gittikçe trend olan Amerikan, rustik, country mutfakların yanında modern mutfaklar da en güzel mutfak tasarımlarının arasında yerlerini alıyor. Tamamen kişisel tercihlerinize, renk seçiminize ve kendi beğeneceğiniz tarzda tasarımlara bağlı olsa da; gelin birlikte son yılların en çok tercih edilen mutfak tasarımlarına, renklerine ve modellerine göz atalım.

Mutfak Tasarlarken En Çok Tercih Edilen Renkler:

            Bir mutfak yenileme işlemi öncesinde; kendiniz bir planlama yapabilir ya da profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Kendi başına mutfak tasarımı yapmak ve süreci planlamak isteyenler için; mutlaka ciddi bir planlama süreci gerekecektir. Öncelikle;  en güzel mutfak tasarımları  için size ilham veren renkleri bulmanız şart.

            Sevdiğiniz ve ilham aldığınız renge karar verdikten sonra; ufak bir araştırma da yapabilirsiniz. Örneğin; çokça karşılaştığımız beyaz mutfak dolaplarını ele alalım. Beyaz bir mutfakta daha temiz görünen ve aydınlık hissi veren, içinizi açan ve yemek yapmak için size ilham veren bir ortam yaratabilirsiniz.

            Son dönemlerde trend olmuş koyu renk mutfaklar ise; daha modern ve asil bir görünüm sunmakla birlikte, parlak ya da mat görünümleriyle de ortamın havasını değiştirebilmektedirler. Yalnız belirtmeliyiz ki; en güzel mutfak tasarımları hakkında konuşurken aksesuar renklerini de ele almalıyız.

            Mutfağınızı tasarlarken; aksesuarlarınızın renkleri ve stillerinin de, mutfak dolaplarınızın malzemelerine ve renklerine uygun olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin son zamanlarda; fon perdelerin mutfaklarda sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Fon perde dışında; zebra ya da stor perdeleri de tercih edebilirsiniz.

            Küçük bir mutfak tasarlamak ya da yenilemek istiyorsanız; çok fazla alan kaplamayan modern tasarımlı perdeleri tercih edebilirsiniz. Büyük bir mutfağa sahipseniz de; kullanışlı, kruvaze perdeler tercih edebilirsiniz. Genellikle açık renk perdeler tercih edilse de; son dönemlerde pastel tonlar, koyu tonlar ve hatta alışkın olmadığımız desenli perdeler bile rağbet görmektedir. Çünkü tercih edeceğiniz perde ya da diğer aksesuarların rengi tamamen kişisel zevklerinize kalmış.

 En Güzel Mutfak Tasarımları İçin Diğer Öneriler:

            Bir mutfağı tasarlarken işiniz yalnızca dolap malzemesi, rengi ya da aksesuar seçiminden ibaret olmuyor. Beyaz eşyaların konumlandırılması, renkleri, işlevleri de oldukça önemli. En güzel mutfak tasarımları; zemin malzemesi ve renkleriyle de dikkatleri üzerine çeken, kullanımı zorluk çıkarmayan tasarımlar oluyor.

            Beyaz eşyalarınızı konumlandırırken yemek yapmanızı ve istediğinizde kolayca ulaşabileceğiniz uzaklıkta olmasını dikkate almalısınız. Genellikle gri ya da antrasit renkler tercih edilse de, son zamanlarda beyaz eşyalar için de müthiş bir renk skalası mevcut.

            Zemininiz için ise fayans, PVC, linolyum kaplama, ahşap zemin, laminat döşeme ve son zamanlarda modern mutfaklarda oldukça gördüğümüz doğal taşları da kullanabilirsiniz. Mutfak zemini ve duvarlarında tercih edeceğiniz renkler ile malzemeler mutfağınıza karakter kazandıracaktır.

            Örneğin fayans; en sık karşılaştığımız zemin malzemelerinden biridir ve oldukça dayanıklıdır. Temizliğinin kolay olması ve fazla maliyetli olmaması gibi nedenlerle birçok deseni ve rengş mevcut olan fayans modellerine göz atabilirsiniz. PVC ise uygun fiyatlı olması ve kolayca monte edilebilmesi gibi nedenlerle mutfaklarda çokça tervih edilmektedir.

            Ahşap zemin; rustik ya da country tarzda mutfaklara sahip insanların doğal bir görünüme sahip olması nedeniyle tercih ettiği zemin malzemelerinden biridir. Endüstriyel mutfaklarda da çokça kullanılmaktadır. Ancak temizliği konusunda dikkatli olmakta fayda var.

En güzel mutfak tasarımları hakkında fikir sahibi olmak için tavsiyelerimizi okuyup, kendi tarzınıza ve zevkinize uygun kullanışlı, karakteri olan mutfaklar tasarlayabilir ve planlarınızı hayata geçirebilirsiniz!

Haber Yorumları