En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

12 Şubat 2021
En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

En düşük ve en yüksek sigorta primi ne kadar? Sigorta primleri nasıl hesaplanıyor? Prim ödemeleri nelerdir?

Sigorta primleri sosyal güvenlik hizmeti almak ve emekliliğe hak kazanmak açısından önemlidir En düşük ve en yüksek sigorta primi ne kadar sorusunun yanıtı veriliyor. Sigorta primi temel olarak her ay belirlenmiş olan SGK’ya yapılan ödemeyi ifade eder. Bu tutar ise çalışanın brüt ücretine göre 4A kapsamında olanlar için belirlenir. 4D olanlar için ise farklı hesaplama yöntemlerinin kullanılması söz konusudur. Sigorta primi sadece kişilerin kendi statüleri için ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde her sigorta kolu farklı olarak adlandırılıyor ve statüye göre prim ödemelerinde değişiklikler oluyor.

2021 Bağkur Sigorta Primleri Ne Kadar Oldu?

En düşük ve en yüksek sigorta primlerinde özellikle Bağkur statüsünde olanlar merak içinde. Çünkü sigorta primlerinin Bağkur kapsamında düzenli olarak ödemeleri gerekiyor. Sosyal güvenlik içinde emeklilik hakkı elde edilmesi ve sağlık gibi haklardan yararlanmak için sigorta primlerinin aksatılmadan ödenmesi önemlidir.

4A ve 4C kapsamında olanların sigorta primleri işveren tarafından ödenirken Bağkurlular için kendisi tarafından ödenir.

2021 yılı ile birlikte ödemeler değişmiştir. Bağkur primleri asgari ücret üzerinden belirlendiği için 2021 yılında asgari ücretin artması ile o da artmıştır. En düşük ve en yüksek bağkur primleri değişmiştir. En düşük yüzde 32 oranında ve en yüksek ise asgari ücretin 7,5 katı kadar prim ödemesi mümkün olmaktadır.

Prim Ödemeleri

Meslek gruplarına göre prim ödemeleri değişmektedir. Tarım – çiftçi bağkuru kapsamında olanlar beş puanlık indirimli aylık en düşük olarak 985 TL, en yüksek olarak ise 7,387 TL ödeme yapmaktadır. İndirimsiz şekilde ödeme yapacak olanlar ise en düşük 1154 TL, en yüksek ise 8639 TL ödeme yapmaktadır.

Esnaf, avukat, şirket ortağı, jokey gibi meslek kolları için düzenli ödemelerde ise beş puanlık indirim tutarlarının kapsamında en düşük 1055 TL, en yüksek ise 7915 TL olarak ödeme yapılacaktır. Prim ödemeleri minimum maksimumlarına göre ödeme yapılmaktadır.

Haber Yorumları