En Çok Tutulan Sıfır ve 2.El Arabalar Hangileridir?

31 Ocak 2021
En Çok Tutulan Sıfır ve 2.El Arabalar Hangileridir?

Ülkemizdeki hayat pahalılığı, sürekli artıp azalarak ekonomiyi sarsan dolar kuru, ödemesi zor krediler halkımızı ikinci el arabalara yöneltmektedir. Yapılan araştırmalarla birlikte gözüküyor ki insanlar yakıt tasarruflu, LPG içeren, masrafı az olan araçları tercih ediyor. Ancak her zaman işler istenilen şekilde olmuyor. Büyük umutlarla ve hevesle alınan 2. el araçların sonu oto tamircide bitiyor. İnce eleyip sık dokuma ve detaylı araştırma sonucu araç seçimi yapılmalıdır.

 

 Japon Grubu Araçlar

 

            Gerek yakıt kullanımı gerekse bütçeye uygunluğu açısından en çok tutulan araçların başında geliyorlar. Honda, Mitsubishi, Nissan, Mazda, Suzuki, Toyota en çok tercih edilen markalar arasında gözüküyor. Ancak Japon arabalarındaki en büyük problem şüphesiz sağlamlık. Kullanıcı şikayetleri doğrultusunda anlaşılıyor ki bu grup araçlar herhangi bir kazada kullanıcıya büyük problemler çıkarıyor.

 

 Alman Grubu Araçlar

 

            Ülkemizde en çok tutulan araç gruplarından birisidir. Sağlamlık konfor açısından neredeyse kusursuz bulunmaktadır. Büyük sorunlarından birisidir ki bu konfor ve sağlamlık elbette ucuz olmayacaktır. Üst düzey gelir grupları için Mercedes, BMW, AUDI daha alt gelir grupları için Opel, Wolkswagen tercih edilmektedir.

 

 Tofaş Araçlar

 

            Türkiye'nin belki de en çok tercih edilen Tofaş grubu eski olmasına rağmen büyük bir kitleye dokunmaktadır. Genç yaşlı herkesin kullanımı gözlemlenen bu araçlar uzun yıllar ülkemizin yollarında hizmet vermektedir. Ancak ülkedeki fiyatı artan araçlar furyasının da başını çekmektedir. Araç yaşı 20-30 olmasına rağmen yüksek fiyatları göze çarpıyor.

 

 Amerikan Araçları

 

            Özellikle kasa yapısının dikkat çekici olması ve fazla yakıt tüketimi ile bilinmektedir. Ülkemizde çoğunlukla aile arabası olarak tercih sebebi olmaktadır. Özellikle Chevrolet marka araçlar ailelere hitap etmektedir. İş dünyasının en çok tercih ettiği araçlardan birisi de Chrysler marka araçlardır. Aşırı konforu ve sağlamlığı tercih sebebidir. Ancak Amerika'daki ucuz yakıt göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde yakıt konusunda problem olacağı kendini belli etmektedir. En araba ihtiyacı olanlar elbette daha hesaplı araçlara yöneleceklerdir.

 

 İstatistiklere Göre Bölgelerde En Çok Satılan 2. El Araçlar

 

 Akdeniz bölgesi: Ford Focus, Ford Fiesta Wolkswagen Passat

 Doğu Anadolu Bölgesi: Fiat Fiorino, Ford Focus, Toyota Corolla

 Ege Bölgesi: Fiat Linea, Fiat Fiorino, Dacia Sandero

 İç Anadolu bölgesi: Fiat Linea, Wolkswagen CC, Chevrolet Captiva

 Karadeniz Bölgesi: Fiat Linea, Wolkswagen Jetta, Wolkswagen Passat

 

En Çok Tutulan Arabalar Hangileridir?

 

            Son zamanlarda teknolojinin inanılmaz hızla gelişmesi ile bu gelişimi takip edip ve piyasadaki paylarını korumak ve geliştirmek için otomobil üreticileri adeta birbirleri ile yarışmaktadır. Bu yarış sadece teknolojinin güncelini tüketiciye ilk sunmak anlamına gelmiyor. İlerleyen teknoloji ile birlikte verimli araçları az maliyet ile piyasaya sürmek otomobil firmalarının öncelikli ilkesi olarak göze çarpıyor. Her ülkenin vatandaşlarının kendi ekonomik durumu öncelik olmak üzere birçok etkene göre araç tercihleri değişebiliyor.

 

 

 Dünyada Araba Tercihleri

 

            Küresel olarak araç tercihlerine baktığımız zaman BMW, Audi, Mercedes-Benz, Wolkswagen, Ford markalarının satış rakamları üst sıralarda yer alıyor. Bu markalar genelde araç model ve tiplerinin çeşitliliğini artırarak ve bir çok opsiyon ve fiyat aralığında araçları piyasaya sürerek talebin her türüne cevap vermeye çalışıyorlar. Bu lider markalar konfor ve güvenlik paketlerini hep üst düzeyde tutarak tüketicinin çok dikkat ettiği bu hususlarda güven sağlayıp, markalarının konforlu ve güvenli olduğunu tüketicinin bilinçaltına işlemiş bulunmaktalar. Bu nedenledir ki bu markalar dünyada araç tercihlerinde insanların araç alacakları zaman akıllarına gelen ilk markalar ya da hep hayal ettikleri markalar olduğundan bu rekabette diğer markalara göre hep bir adım öndeler.

 

 Türkiye’de Araç Tercihleri

 

            Ülkemizde araç tercihlerini incelediğimizde dünyaya göre belirgin farklılıklar ortaya çıkıyor. Gelişen ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de araç tercihlerinde genelde yakıt ekonomisi baz alınmaktadır. Türkiye pazarındaki markalar ekonomik yakıtlı araç seçeneklerini artırarak pazar paylarını artırmaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde maalesef tercih yapılırken yakıt tüketimi ve bagaj hacmi araçlarda güvenlik ve konfor unsurundan önce gelmektedir.

 

             Bu özelliklere uygun araçlar olan Fıat Egea, Renault Clio, Renault Megane, Peugeot 301 gibi araçlar satış sıralamalarında üst sırada yer almakta olup ve son 5 yıldır sıralama değişse bile bu modeller hep çok satan listesindedir. Genel olarak insanlar araç tercih ederken birçok kritere dikkat ediyor. Bu nedenle otomobil markaları sürekli gelişen teknoloji ve tercih değişkenliğine ayak uydurarak araçlarını bu yönde geliştirip uygun fiyat ile tüketicinin beğenisine sunmak, satış sıralamasında liderlik koltuğunda oturmak için ve bütün piyasadaki araçlardan her bakımdan üstün anlamına gelen en araba için bir mühendis ordusu ile sürekli çalışıyorlar.

Haber Yorumları