Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

12 Şubat 2021
Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

Emekli maaşı hesaplaması yapılırken SGK prim ödeme tarihleri ve çalışma statüsü ele alınır. Çalışma statüleri 4A, 4B, 4C olurken SGK prim ödemesi ise 2000 yılı öncesi ve sonrası olarak farklı gruplara ayrılır.

Emekli maaşları bu gruplara bağlı olarak değişkenlik göstermekte olup, 4A ve 4B’ye bağlı olarak çalışan kişilerin emekli maaşları diğerlerine göre daha yüksek olabilmektedir.

Emekli Maaşı Hesaplama Yöntemi

Emekli maaşı hesaplama yöntemi çalışanın her seneye ait SGK prim ödeme tutarının emekli aylığı talep edilen tarihe kadar ilgili katsayısı ile güncellenerek bu şekilde ortaya çıkarılan aylık kazancının aylık bağlama oranı ile çarpılmasıyla bulunur. Aynı zamanda Ocak 2000 ve Ekim 2008 tarihleri arasında güncelleme katsayısında büyüme hızının hepsi dikkate alınırken, Ekim 2008 sonrasında ise büyüme hızının yüzde 30 kadarı güncelleme katsayısında hesaba katılır. Durumun bu şekilde olması ise Ekim 2008 tarihinden sonra ödenmiş olan primlerin emekli aylığına daha az oranda yansımasına yol açar. Bu değer yani güncelleme katsayısı her yıl aralık ayına göre TÜİK tarafından açıklanır.

Emekli Aylığı Hesaplama

4A emeklisi kişilerin emekli aylıklarını hesaplaması için yapması gereken şey ise SGK’nın resmi internet sitesini ziyaret etmektir. Bunun için uyg.sgk.gov.tr/aylikhesap/ adresine girmek yeterlidir. Daha sonrasında bu ekranda karşınıza çıkacak olan T.C kimlik numarası, SSK sicil numarası, nüfus ili ve doğum tarihi gibi istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmalısınız.  4B emeklisi olan vatandaşlar ise emekli aylığını öğrenmek için e-devlet adresini ziyaret etmelidir.

E-devlet sistemi üzerinden istenilen her an kısa süre içinde emekli maaş aylığının nasıl şekilleneceğini öğrenmek oldukça basittir. Bunun için yapılması gereken şey ise T.C kimlik no ve şifre ile sisteme giriş yaparak 4B emekli maaşı hesaplama bölümüne girmektir. Burada istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra sonuçlar kısa süre içinde kullanıcının karşısına çıkar. Aynı zamanda diğer çalışma statüsünde çalışmakta olan kişilerde emekli aylığı öğrenmek için e-devlet sistemi üzerinden emekli aylığı öğrenme bölümünü ziyaret etmelidir.

Haber Yorumları