Elektrikli Araç Motoru Nasıl Çalışır? Elektrikli Araçlar Çalışma Prensibi Nedir?

30 Ocak 2021
Elektrikli Araç Motoru Nasıl Çalışır? Elektrikli Araçlar Çalışma Prensibi Nedir?

Elektrikli Araç Motoru Nasıl Çalışır?

 

            Modern dünyanın bize sunduğu yeni nesil araçlarla tanıştınız mı? Yollarda görmeye başladığımız elektrikli araba, aracın içine monte edilmiş şarj edilebilir pillerden gücünü alır. Bu piller sadece araçlara güç vermek için değil, aynı zamanda sileceklerin ve ışıkların çalışması için de kullanılır. Bu araçlar diğer normal araçlara benzer, ancak akaryakıt kullanmadığı için egzoz sistemleri ve yakıt depoları yoktur. Bu elemanların yerine şarj edilebilen piller araç altında veya bazen de bagajda konumlandırılır.

 

            Bahse konu piller benzinli bir motorun ilk enerjisini aldığı yaygın olarak kullanılan aynı tür pillerdir. Aralarındaki tek fark, elektrikli araçlarda, daha fazlasına sahip olmaları ve aynı zamanda araca güç sağlamak için kullanılan enerjiyi depolamalarıdır. Ayrıca aküler üzerinde, üretilen enerji miktarını kontrol eden ve araç tarafından tüketimi sabit tutmaya çalışan bir regülatör bulacaksınız. Regülatörün asıl görevi akünün aşırı akıma kapılıp patlamasını engellemektir.

 

 Sıvı Yakıtlı Araçlardan Farkları

 

            Bu arabalardaki motorun bir parçası ve hemen hemen her şey diğer araçlardakilerle aynıdır. Örneğin, iklim kontrol sistemi, frenler ve iletim sistemleri ve hava yastıkları. Bulacağınız en önemli gerçek farklılıklardan biri elektrik motorudur.

 

 3 Ana Bileşeni Şunlardır:

 

            Elektrik motoru, Kumanda ve Akü.

 

 Şarj Edilebilir Pillerle Nasıl Çalışır?

 

            Arabayı açtığınızda akım aküden geçilir. Kumanda, aküden güç alır ve elektrik motoruna aktarır. Motora akım geçirerek önce, kontrol motor için uygun olan 240 volt AC, 2 faz dan 300 volt DC ye dönüştürür. Elektrik motoru daha sonra elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Mekanik enerji aracı ileriye doğru hareket ettirir. Regülatör, bataryadan güç alır, kontrol eder ve buna göre motora güç verir. Hızlandırıcı ve kontrolör arasına değişken potansiyometreler bağlanır. Bu potansiyometreler, denetleyiciye ne kadar güç iletmesi gerektiğini söyler. Gaz pedalı bırakıldığında, 0 V iletir ve tam basıldığında, maksimum çıkış verir.

 

 Rejeneratif Enerji Nedir? Aküler Üzerinde Etkisi Nelerdir?

 

            Araç hareket ettikçe, elektrik motoru tarafından üretilen ileri momentum, frenlere basınca pilleri şarj etmek için kullanılır. Bu genellikle rejeneratif frenleme olarak adlandırılan ve hızlanma için kullanılan enerjinin yaklaşık % 15'ine kadar geri kazanılabilen bir olgudur. Bu, frenleme işleminde oluşan momentumun araba akülerine uygulanmasıyla yapılır. Bu etkili olduğu kadar, tam anlamıyla pilin şarj olması için yeterli gelmemektedir. Her ne kadar rejeneratif frenleme ile piller şarj ediliyor olsa da pillerin şarj edilmesi gerekmektedir.

 

Elektrikli Araclar Çalışma Presinsibi Nedir?

 

Elektrikli Araçlar Çalışma Presinsibi Nedir?

 

            Elektrikli araçlar her geçen gün hayatımıza daha fazla girmekte ekonomik bakımdan olsun çevreci bakımdan olsun dizel ve benzinli araçlara göre oldukça tasarrufludurlar şimdi bakalım bu arabalar nasıl çalışıyor. Elektrikli arabalar her geçen gün hayatımızda daha belirgin hale geliyor. Elektrikli otomobil fiyatları şu sıralar diğer araçlardan daha pahalı; Ücretler kilometre başına tahmin edildiğinde, düz araçlardan yaklaşık 5 kat daha ekonomik oldukları açıktır. Yakıt ekonomisine ek olarak, yolcular ve yolcular için sessiz bir konfor sunuyor.

 Piyasada dört tip elektrikli araç kullanılmaktadır. Bunlar şunları içerir:

 

 Hibrid sistem (hibrid)

 

 Plug-in Hibrid Şarj Edilebilir Sistem

 

 Aralık uzantısı

 

 Komple elektrik sistemi

 

 1) Hibrid sistemler (hibrid) arabalar

 

            Elektrikli araclar ek olarak, hibrit otomobiller hem içten yanmalı hem de elektrikli olmak üzere 2 tip motor kullanır. Elektrik motorlarının ana görevi, içten yanmalı motorları desteklemektir. Arabada elektrik motorunu şarj eden ve bunları bir prize takarak pilleri şarj eden bir şarj aleti yok. Elektrik motoru bir içten yanmalı motor tarafından şarj edilir.

 

            Ek olarak, fren devridaim sistemi, tekerleklerin dönüş enerjisini akülere göndererek, araca fren yaparken kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Hem elektrikli motorlar hem de içten yanmalı motorlar, otomobil modellerine bağlı olarak motorun farklı yollarla kontrol edilmesine yardımcı olur. Belirli bir otomobil hızına kadar elektrikli olan motorlar, motor çekişinden sorumludur. Bu hızlar aşıldığında, içinde çalışan motorlar devreye girer ve bu nedenle kullanılan yakıt miktarını önemli ölçüde azaltır. Hibrit bir otomobilin en iyi örneği Toyota Prius'dur. Dikkat edilmelidir ki; Bu sistemin mucidi Toyota markasıdır.

 

 2) Plug-in Hibrid Otomobiller (Plug-in Hybrid)

 

            Bu arabaların çalışma prensipleri, hibrit sistemlerin temel prensipleri ile hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, bu sisteme sahip otomobillerin büyük pilleri vardır. Ek olarak, bu büyük boyutlu piller, bir fişin varlığından dolayı bir elektrik prizine takılarak şarj edilebilirler. Bu şekilde, elektrik motorları, bir fiske motor kullanılarak ve aynı zamanda, fren enerjisinin yenilenmesine ek olarak bir içten yanmalı motor kullanılarak yeniden şarj edilebilir. Hibrid otomobillerin en iyi örneği BMW X5 ve BMW i8.

 

 3) Kamyoncu araçları

 

            Hibrid hibrid sistemler, bu sistemde çalışan araçların yanı sıra, elektrik ve içten yanmalı motorlu motorlar şeklinde de mevcuttur. Fakat bu sistemde; İçinde çalışan motor asla motora katkıda bulunmaz. Hedef tamamen elektrik motoru tarafından uygulanır. İçten yanmalı motorun görevi sadece pilleri şarj etmektir. Bu sistemde; Piller, fren enerjisini geri yükleyerek ve bir elektrik prizine bağlayarak yeniden şarj edilir. Opel Ampera modeli ve BMW I3 modeli, menzilli amplifikatörlere sahip otomobillerin en iyi örneğidir.

 

 4) Tam elektrik sistemi olan araçlar

 

            Bu sistemde çalışan arabalar sadece elektrik motorlarına sahiptir ve bu motor tarafından çekiş yapılır. Sistemin aküleri prize takarak şarj edilir. Ayrıca, fren enerjisi de pilleri yeniden şarj etmeye yardımcı olur. BMW i3, eksiksiz bir araba elektrik sisteminin en iyi örneğidir.

Haber Yorumları