Elektrikli Araba Fiyatları - Elektrikli Arabaların Avantajları

30 Ocak 2021
Elektrikli Araba Fiyatları - Elektrikli Arabaların Avantajları

Elektrikli Arabaların Avantajları

 

            Gün geçtikçe önemini arttıran elektrikli arabalar bizlere çok büyük avantajlar sunmaktadır. Ülkemizdeki yakıt fiyatlarını göz önünde bulundurursak elektrikli arabaların cebimize bir hayli katkıda bulunacağı aşikar. Bu araçların çevre dostu olmasını da düşünürsek ilerleyen dönemlerde petrol yakıtı kullanan araçların kullanımı küçümsenmeyecek derecede düşmesi beklenen bir durum haline gelmektedir.

 

 Elektrikli Araçların Avantajları

 

 Doğa Dostudur: Elektrikli arabaların bize sunacağı en büyük avantaj gelecek nesillere bırakabileceğimiz yaşanabilir bir dünya olacaktır. Yakıt olarak elektrik kullanması doğaya karbondioksit salınımının önüne geçmektedir.

 

 Yakıt Tasarrufu Sağlar: Aynı mesafeyi diğer araçlardan çok daha ucuza gitmenize olanak sağlar. Bu da cebinize yatırım yapmanız anlamına gelmektedir.

 

 Bakım Maliyetleri Düşüktür: Elektrikli araçların bakımı diğer araçların bakımından daha ucuz bir şekilde sağlanabilmektedir. Bu durum araç sahibinin avantajınadır. Elektrikli araçların ucuz olan bakım maliyeti piyasanın artmasıyla beraber daha da düşmektedir.

 

 Piyasası Her Geçen Gün Artmaktadır: Yakıt fiyatının gün geçtikçe artması ve topluma aşılanan çevre bilincinin etkisi ile beraber elektrikli arabalara olan ilgi artış göstermektedir. Bu da ikinci el piyasasını canlandırmaktadır.

 

 Gürültü Yapmaz: Sessiz motor yapısı sayesinde rahat bir sürüş deneyimi yaşatır.

 

 Aküyü Şarj Eden Fren Sistemine Sahiptir: Rejeneratif fren sistemi sayesinde aracınızı kullanırken her frene bastığınızda açığa çıkan enerji aracınızın aküsünü doldurur bu da aracınızı şarj etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

 

 Akü Maliyeti Düşüyor: Uzmanlar akü maliyetinin beklenenden daha hızlı bir şeklide düştüğünü belirtiyor. Maliyetin düşmesi, elektrikli araçların benzin ve mazotlu araçlarla fiyat rekabetine girmesini sağlıyor.

 

 Elektrikli Araçların Geleceği

 Elektrikli araçlara olan ilginin her geçen gün artması araba üreticilerinin ilgisini çekmektedir. Dev otomobil şirketleri elektrikli arabalara olan yatırımını her sene arttırmaktadır. Bu durum ilerleyen yıllarda elektrikli araçların yolların hakimi olmasına zemin oluşturmaktadır. Otomotiv sektörü uzmanı Eliot Metzger, sektörün gelecekten umutlu olduğunu söylüyor bu durum elektrikli otomobil kullanıcılarını sabırsızlandırmaktadır.

 

Elektrikli Araba Fiyatları

 

Elektrikli Araba Fiyatları

           

            Gün geçtikçe benzinli arabalar yerine elektrikli arabalar yerini almaya başlıyor. Yavaş yavaş piyasaya sürülmeye başlayan elektrikli arabalar ekonomik ve hava kirliliği bakımından çok avantajlı görünüyor. Bildiğiniz gibi benzinli arabalar çıkardığı duman ile hava kirliliğine neden olmaya devam ediyor. Bu durumdan tek kurtuluş ise tasarruflu elektrikli arabalar olacaktır. Eğer elektrikli arabaların özellikleri ve fiyatları hakkında pek bir şey bilmiyorsanız aşağıdaki bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

 1. Kia Nio Hibrit

 

            Özellikler: Dış ve iç görünüm açısından ilgi çekici özelliği ile herkesin alabileceği elektrikli araçlardan biri olan Kia Nio Hibrit ayrıca beş yıl garanti verebiliyor. Adını Guinness rekorlar kitabına yazdıran bu elektrikli araba modeli çoğu yerde rekor kırmayı başarmıştır. Pek çok özelliği bulunan bu araç kesinlikle tasarruf konusunda çok iyi denilebilir.

 

            Fiyat: En çok merak edilenlerden biri ise bu araba modelinin fiyatı olmuştur. Bu modelin etiket fiyatı 124.000 TL olarak duyurulmuştur. Gerçekten bu özellikleri barındıran bir araç için bu fiyat çok makul.

 

 2. Opel Ampera-E

 

            Özellikler: Benzinli araba modelleri bile efsane olan bu marka yeni elektrikli araba modelini duyurunca gerçekten herkes tarafından bir merak uyandırıyor. Bu elektrikli aracın en önemli özelliklerinden biri ise 500 km mesafeye kadar gidebilmesidir. İçinde çok güçlü bir pil barındıran bu araç ile istediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz. İçinde son düzey elektronik özellikler barındıran bu modelin dış görünümü ise çok şık ve ilgi çekici.

 

            Fiyat: Bu aracın tabi ki merak edilen sorularından biri ise fiyat miktarıdır. Yakın bir zamanda duyurulan bu aracın fiyatı 100.000 TL ile 140.000 TL arasındadır. Bu kadar özelliği bulunan bir araç için bu fiyat çok uygun.

 

 3. Toyota Yarıs Hibrit

 

            Özellikler: Sürücüler tarafından en çok tercih edilen araba markalarından biri kesinlikle Toyota markasıdır. Bu elektrikli araba modelinin dış ve iç tasarımı kesinlikle çok şık duruyor. Yüksek kapasiteli pili sayesinde takılmadan rahatlıkla yollarda sürüş keyfi yapabilirsiniz.

 

            Fiyat:  Kesinlikle ücret konusunda çok iyi davranan Toyota bu modelin etiket fiyatını 72.000 TL olarak açıklamıştır. Diğer modellere göre fiyatı daha hesaplı olan bu araba modelini kaçırmak istemezsiniz.

Haber Yorumları