Ekspertiz Arabalara Zarar Verir Mi?

28 Ocak 2021
Ekspertiz Arabalara Zarar Verir Mi?

2. El araba alırken arabaların motor gücüne, motorların tahmini kalan kilometresine, kaporta testine, fren testine ve süspansiyon testine bakılmaktadır. Bu testlerde araçlara zarar verir mi? Bu testlerin doğruluk oranı nedir?

 

 Kaporta Testleri

 

            Ekspertiz firmaları araçları kontrol ederken kaportanın işlem ile düzeltilme durumuna, boya durumunu ve değişen durumunu test etmektedir. Bu testler aracın kaportasına boya ölçüm cihazı ile yapılmaktadır. Her cihazın boya eşiği farklıdır. Bu uygulama arabalara zarar vermez. Ancak bu cihazlar kaporta üzerinde kaydırılarak yapılırsa aracın kaportasında çizikler meydana getirebilir.

 

 Dyno Testleri

 

            Dyno testi arabaların motor güçlerini, aracın kalan motor ömrünü ve var ise motorun arızasına bakmaktadır. Ekspertiz firmaları bu testleri arabanın motor çıkışına bağlı olarak veya tekerleğe aracın verdiği güç miktarı olarak hesaplanabilir. Fabrika verileri ile karılaştırıldığında ne kadar güç kaybı yaşandığı belirlenmiş olur. Motorun hangi devirde kaç tork ürettiğinin bakılması, aktarılım sırasında yaşanan kayıpların bakılması ikinci el araç alacaklar için önemlidir. Dyno testi yapılırken araçların güvenli bir şekilde sabitlenmesi gerekmektedir. Bu testte uygulanan araçların tekerleklerinin altında boşta dönmesini sağlayan düzeneklerden çıkması ihtimalinde bir kaza yaşanılabilir. Bunun dışında çok kısa bir test olduğu için herhangi bir zararı yoktur.

 

 Fren Testi

 

            Arabanın fren arızalarını, fren balatalarının ve fren disklerinin ömrünü kontrol etmektedir. Bu testlerde dört tekerleğin fren kuvvetini, fren kısıtlayıcısını, frenleme esnasında denge durumunu, pedal kuvvetini, abs öncesinde fren durumunu kontrol etmektedir. Fren testlerinin sadece frenin zorlanmasından dolayı aracın fren balatasının ve fren diskinin ömrünü azaltmaktadır.

 

 Süspansiyon Testi

 

            Süspansiyon testi aracın süspansiyon ömrüne, sertliğine ve dayanıklılığına bakmaktadır. Araçlın tekerleklerinin altında duran ve titreşimler vererek süspansiyonların sertliğine bakmaktadır. Bu teste frene basma durumunda, gaza basma durumunda oluşan süspansiyon hareketlerini incelemektedir. Arabalar bu testlerde zarar görmez. 2.El araba alınırken dikkat edilmesi gereken durumlar sizler için ekspertiz firmaları tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Yapılan bu testler kesin sonuç değil yakın bir sonuç çıkarmaktadır. Ancak ekspertiz firmasını seçerken dikkatli olunmalıdır. Testlerin doğruluğu ekspertiz firmalara değişmektedir. Kalite ve güvenilir firmalara başvurulmalıdır.

 

Haber Yorumları