Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

28 Ocak 2021
Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Araba günümüzün vazgeçilmezlerinden biridir. Yaşama ayak uydurmak adına şehir içi veya şehir dışı sürekli seyahat etmek zorunda kalıyoruz. Yaşadığımız yüzyıl içerisinde zaman o kadar kıymetli ki bir gün için 24 saat yeterli olmuyor. Bu nedenle zamanı iyi kullanmak adına birçok kişi toplu taşımalar yerine kişisel arabaları tercih ediyor. Arabaların en büyük avantajı hızlı ve konforlu olmasıdır. Araç kullanmak için tabi ki ehliyet şart.

 

 Ehliyet Almak

 

            Trafikte yaşanabilecek sıkıntıları minimuma indirmek için bazı önlemler almak gerekiyor. Ehliyet sınavları ve eğitimlerindeki değişiklikler bu önlemlerin başında geliyor. Kursa kayıt yaptıran hemen herkesin ehliyet alabildiği dönem artık son buldu.

 

 Ehliyet Sınıfları

 

 -M sınıfı: Sadece Motorlu bisiklet cinsi araçları sürmek için alınan ehliyet.

 -A1 sınıfı: İki veya üç tekerlekli motosikletleri kullanmak için alınan ehliyet. Güç, iki tekerlekli motosikletlerde 11 kw iken üç tekerlekliler için 15 kw olarak sınırlandırılmaktadır.

 -A2 sınıfı: Bu ehliyet türünde ise 2 tekerlekli motosikletler için 35 kw, 3 tekerlekliler için 15 kw güç sınırı vardır.

 -A sınıfı: 35 kw güç sınırı geçen motosikletler için 2 yıl deneyim isteyen ehliyet.

 -B1 sınıfı: 4 tekerleğe sahip motosikletleri kapsayan ehliyet.

 -B sınıfı: Otomobil ya da kamyonet kullanacak olanların alması gereken ehliyet.

 -BE sınıfı: 3500 kg yük ağırlığını aşmayan römorklu araçlar için alınması gereken ehliyettir. B sınıfı ehliyete sahip olma şartı vardır.

 -C-CE-C1-C1E sınıfı: Kendi içinde farklılıklar gösteren yüklerine gruplandırılmış çekici ve kamyonetleri kullanacak olanların alması gereken ehliyet.

 -D-D1-D1E-DE sınıfları: Kendi içlerinde farklılık gösteren minibüs çeşitlerini kullanabilmek için alınması zorunlu ehliyet.

 -F sınıfı: Lastik tekerleklere sahip traktörleri kullanabilmek için alınması gereken ehliyet.

 -G sınıfı: İş makinalarını kullanabilmek için gerekli olan ehliyet.

Haber Yorumları