Duvar İçin Tablo Modelleri

Duvar İçin Tablo Modelleri

Duvar İçin Tablo Modelleri

Bir evin genel havasını oluşturan öğeler kesinlikle aksesuarlardır. Renklerin uyumuyla, mobilyaların uyumu eve bir bütünlük sağlar. İlk görüşte dikkat çeken öğeler çoğunlukla duvardaki tablolardır. Duvar dekorasyonu son yıllarda adından fazlaca söz ettiriyor. Duvar halıları, duvar süsleri, duvar yazıları…

Bir bakıma duvar dekorasyonu tamamen sizin evdeki tarzınızı ortaya çıkaran aksesuarlardır. İlk ön plana elbette tablolar çıkıyor. Alışverişte gördüğümüz tablolar kafa karıştırıyor. Tabloları nasıl seçmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz? İşte size alışverişte yardımcı olacak, işinizi kolaylaştıracak ve örnek olabilecek tablo modelleri ile ilgili birkaç tüyo!

 

Tablonun Boyutu Nasıl Olmalı?

 

Tablonun boyutu öncelikle asacağınız odanın boyutuna bağlı olmalı. Büyük bir tablo dar odanızda istediğiniz etkiyi vermeyebilir. Dar odalarda çoğunlukla küçük ve parçalı tablolar tercih edilmelidir. Hem göz yormaz hem de odayı olduğundan küçük göstermez. Büyük salonunuzda küçük birden fazla tablo asmak salonun parıltısını azaltabilir, göz yorabilir. Böyle bir durumda ise ana duvara geniş bir tablo asmak odayı büyütecek ve tüm gözlerin orada olmasını sağlayacaktır.

Hangi Tarz Tablo Seçmeliyim?

Kullanılacak mekânın stiline uygun bir tarz olmalıdır. Renkli ve canlı bir oda ise pop-art veya sürrealist bir çalışma akımından tablolar seçilebilir. Daha soluk ve klasik bir odaya sahip iseniz soyut tablolar ortamı daha da güzel hale getirecektir. Elbette sadece resme odaklanmak olmaz. Tablonun yapıldığı teknikler de önemlidir. Örneğin evinizde daha kırsal hava hakimse ahşap tablolar seçebilirsiniz veya daha modern bir havaya sahipseniz klasik boya tabloları daha tercih edilebilir olmalıdır.

 

Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Renk uyumu elbette kilit noktadır. Odanın genel havasını ve bütünlüğü sağlayan temeldir. Yumuşak renklerin arasına çok sert bir renk koymak göz yorucu olacaktır. Bu nedenle soft renkli bir odaya pastel tonlarda renkler koymak veya koyu renkli bir odaya biraz daha odayı yumuşatacak bir renk seçimi olmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise renklerin duygularına önem vermektir. Mesela yatak odanızda mavi rengini kullanmak odaya bir sakinlik katacaktır. Mutfağınızda kırmızı rengini kullanmak açlık duygunuzu ortaya çıkaracaktır.

Haber Yorumları