Dünyada En Ağır Trafik Cezaları Hangi

28 Ocak 2021
Dünyada En Ağır Trafik Cezaları Hangi

Araba geçmişten günümüze insanlar için çok büyük bir ihtiyaç olmuş ve araba kullanımı günümüzde oldukça artmış durumda. Hal böyle olunca da kazaların oranları da doğru orantılı olarak artmıştır. Artan trafik cezalarının en büyük sebepleri trafik kurallarına uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Kazaların artmasından dolayı devletler farklı farklı önlemler alırlar. İlk olarak işe verilen ehliyetlerde ki kolaylıklar kaldırılmış ve ehliyet alma işi çok daha zorlaşmıştır.

 

 BİR MİLYON DOLAR TRAFİK CEZASI

 

            Ülkeler artan kazalara uyulmayan trafik kurallarına caydırıcı yöntemler almaktadır. Caydırıcılık bağlamında işini en iyi yapan ülkelerden bir tanesi olan Norveç ülkesinden kişilerin gelir seviyelerine göre vergi kişilerin gelir seviyelerine göre trafik cezası uygulamaktadır. Aynı iki araba aynı hız ile radara yakalanır ise otomatik olarak devlet düzeyindeki cezaları farklılık gösterir. Devlet memuru ve çok zengin olan kişiler baz alındığında devlet memurunun alacağı en yüksek trafik cezası 1500 dolar olur iken en zengin olan kişi aynı hızla girdiğinde gelir düzeyine doğru orantılı olarak para cezası artmaktadır. Bu durumda devletin en zengininin radar sınırını en yüksek hızla aşmasının cezası bir milyon dolar olur. Ülkemizde trafik cezalarının oranı yüzde 10,6 oranında arttırılmıştır.

 

 AĞIR TRAFİK CEZASI UYGULAYAN ÜLKELER

 

            Ülkelerden ağır trafik cezası uygulayanlardan bazıları Almanya, Fransa, Norveç, İsveç, İsviçre, Danimarka’dır. Bu tarz ülkeler çok katı tutumları ile disiplini sağlamayı başarmış özellikle cezalarda esneklik sağlamayarak toplum düzenini oturtmayı başarmışlardır. Avrupa ülkelerinde ahlak kavramından ziyade etik kavramı üzerine hukuki yapı kurulduğu için çok disiplinli bir yapı işlemektedir. Disiplinli yapıyı kurmayı başaran bu ülkelerde hiç bir zaman cezaların oranları eşit değil adaletli bir şekilde dağıtılması hedeflenmiştir. Etik sistem üzerine kurulan yapıda başarı olduğu gözlemlenmiştir.

 

Haber Yorumları