Dul ve Yetim Aylığı Alanlar İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir Mi?

12 Şubat 2021
Dul ve Yetim Aylığı Alanlar İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilir Mi?

Vefat eden kişinin ardından verilen dul ve yetim aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındadır. Bu kişilerin isteğe bağlı sigorta yaptırıp yaptıramayacağı ise merak konusu olmaktadır.

Dul ve yetim aylığı alanlar isteğe bağlı olarak sigorta yaptırabilir mi sorusuna yanıt olarak pek çok araştırma vardır. Buna göre böyle bir talebi olan kişilerin emekli olabilmelerinin önü açılmıştır. İsteğe bağlı olarak sigorta yaptırmak için aranan koşul kişinin kendi sigortası üzerinden yaşlılık aylığı ya da malul aylığı almamış olmasıdır. Yani vefat eden anne babadan ya da eşten dolayı dul ve yetim aylığı alan kişilerin isteğe bağlı olarak sigorta yaptırabilmeleri mümkündür. Bu sayede bir kadın hem isteğe bağlı sigorta primlerini ödeyip hem de dul ve yetim aylığı alabilir. Özellikle bu kişiler için isteğe bağlı prim ödemeleri büyük avantaj sağlamaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigortalı olmak için gerekli koşulları yerine getiriyor olmak gerekir. Bu şartlar arasında 18 yaşını doldurmuş olmak, kendi sigortalılığı sebebi ile aylık bağlanmamış olmak, Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek, kanunlara göre sigortalı olma zorunluluğu bulunan işlerde çalışmıyor olmak gibi şartlar yer almaktadır. Bu koşullar arasında yarım zamanlı çalışmak da yer almaktadır.

İsteğe bağlı olarak sigorta primi ödeyen ve genel sağlık sigortası olanaklarından yararlanabilen, aynı zamanda emekli olabilecek sigorta kolları isteğe bağlı ek 5 tarım sigortası ( SSK), isteğe bağlı Bağkur ( 4B), ev hanımları için isteğe bağlı bağkur (4b sistemi), isteğe bağlı olarak emekli sandığı ödemesi (4C sistemi) şeklinde ifade edilir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?

Dul ve yetim aylığı alanlar da dahil olmak üzere gerekli koşulları sağlayan kişiler bunun için başvuru yapmak istediklerinde bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ya da merkezlerine başvuru yapmalıdır. Bu başvuru sırasında “isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi” ibraz edilmesi gerekir. Başvuru formunda yer alan sosyal güvenlik sicil numarası bilgisine isteyen kişiler e-devlet üzerinden ulaşabilirler.

Haber Yorumları