Dövizdeki Artış Ve Araba Fiyatları

28 Ocak 2021
Dövizdeki Artış Ve Araba Fiyatları

Türkiye'de araba fiyatları hemen hemen bütün çevrelere göre pahalı gelmektedir. Bunun sebebini etkileyen birçok etken var. Genel geçer markaların orta ve üst segment araçlarının fiyatları ülkenin yüzde yetmişine göre hayal seviyesinde bulunuyor. Bu fiyat ve maliyet artışının en büyük sebeplerinden biri yüksek iş gücü ve dolar kurunun sürekli tırmanıyor olması. Araçların parça temini ya da üretimi aşamasında ham madde alımında dolar kuruna göre alışveriş yapılıyor.

 

 Dövizdeki Artış Araba Fiyatlarını Nasıl Etkiler

 

            Bilindiği gibi şu an Türkiye'de bir kaç bireysel çaba dışında dizel ya da benzinli motor üretimi yapılmamakta. Araçların en pahalı parçası olan motor ve motor aksamı Avrupa ve Asya ülkelerinden temin edilmektedir. Orta segment bir aracın motorun ihraç edilmesi durumunda motorun büyüklüğüne göre yaklaşık 8-12 bin dolar arasında bir ücret ödeniyor. Bu Avrupa ülkeleri ve Amerika için küçük bir maliyet gibi görülse de Türkiye ve Türkiye ekonomisi için bu yaklaşık 30-35 bin Türk lirası anlamına geliyor. Araç üretiminde motorun dışında araçlarda olmazsa olmaz parçalar da vardır. Yine bunlardan en pahalı olanlar güvenlik sistemleri ve otomobil yazılımlarıdır yine bunlar da Avrupa ülkelerinden ihraç edilmektedir. Sonuç olarak dolar kurundaki dalgalanma Türkiye'deki otomobil piyasasını doğrudan etkileyen ana faktördür.

 

 Son Zamanlarda Türkiye'deki Araç Piyasası

 

            2018 yılı ilk çeyrek itibarıyla dolar 3,75- 3,80 bandında dalgalanmalar yaşamaktadır. 2017 yılı son çeyreği ile 2018 yılı ilk çeyreği arasındaki değişim araba fiyatlarına doğrudan yansımaktadır. 2017 yılı 1 Mayıs tarihinde anahtar teslim fiyatı 25000 dolar olan bir araç 3,52 dolar kuruyla tüketiciye 88250 Türk lirasına gelmekteydi. 2018 yılı ocak ayı itibariyle dolar 3,80 civarında seyrediyor. Bu durum aynı arabanın 95000 Türk lirasına satılmasına neden olmakta. 8 aylık bir süreçte aynı araç dolara bağlı olarak 6750 lira gibi bir fiyat artışına neden olmuştur.

Haber Yorumları