Dosyalar İçin Kırılamaz Şifreleme Yöntemi

10 Şubat 2021
Dosyalar İçin Kırılamaz Şifreleme Yöntemi

Günümüzde bilgisayarlarımızı her amaçla kullanabilmekteyiz. Özellikle de bilgisayar güvenliğinde dosyalarımızın önemi büyüktür. İşletim sistemi farketmeksizin, kullanılan yazılım farketmeksizin, her türlü işletim sistemi içerisinde dosya depolayabiliyoruz.

Yani bilgisayarımızı film izlemekten, oyun oynamaktan veya çeşitli kelime işlemci programları ile iş yapmaktan ziyade veri depolama amacıyla da kullanmaktayız ki bu da oldukça önemli bir durum.

Bir şirket bilgisayarı içerisinde en az 10 yıllık veri olduğunu yani excel ve benzeri dosyaların olduğunu, bu dosyalarda şirketin cari açıklarının tutulduğunu, şirket verilerinin tutulduğunu farz edelim. Bu bilgisayar içerisinde %100 güvenlik önlemi almak gerekmektedir.

Herhangi bir zamanda bilgisayar çalındığı takdir de bilgisayarınızın içerisindeki bütün dosyalara erişim sınırsız olmaktadır. Yani kötü niyetli kişi, hırsız her kimse bütün dosyalarınıza erişim sağlayabilmektedir. Bu yüzden dosyalarınızın kısacası verilerinizin %100 güvenliğini almak gerekmektedir.

Fotoğrafları Şifreleyerek Korumak

Yine bilgisayarımızda sadece dosyalar değil çeşitli fotoğrafları da saklamaktayız ki bu fotoğraflar da bizim için son derece önemli dosyalar olabilmektedir. Bu fotoğrafların önemi oldukça büyüktür. Piyasada bazı fotoğraf şifreleme yazılımları bulunmaktadır fakat bu yazılımlar her zaman %100 güvenlik sağlamamaktadır.

Bilgisayarınızdaki fotoğrafları veya videoları videoları şifrelemek için özel yapılmış programlar ile şifrelemek yerine veya fotoğrafları da aynı şekilde fotoğraflar için özel yapılmış programlar ile korumak yerine bütün verilerinizi korumak adına geliştirilmiş olan yazılımları tercih etmelisiniz.

Bu yazılımlardan bir tanesi de TrueCrypt yazılımıdır. Bilgisayarınızdaki korumanız gereken yüzlerce dosyayı, veriyi koruyabilmektesiniz ve dosyalarınıza tam anlamıyla koruma sağlamış olursunuz.

TrueCrypt Nasıl Kullanılır?

Truecrypt kullanımı da oldukça basittir. Yazılımı açarak bir sanal şifreli disk oluşturmalısınız ve bu oluşturduğunuz disk ile şifreleme işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Sonrasında TrueCrypt içerisinde dosyalarınızı yedeklemelisiniz.

Elinizde kaç GB boyutunda dosya oluşturduysanız o kadarlık bir dosya olacaktır ve bu dosyanızı korumaya başlayabilirsiniz.

Eğer birisi TrueCrypt ile oluşturulan şifreli alana erişmeye kalksa bile kırması imkansız olacaktır çünkü çok güçlü AES 256 BİT şifreleme algoritması ile şifrelenmektedir.

TrueCrypt kullanımı içinde ayrı bir makale yazmayı düşünüyorum çünkü çok komplike bir programdır

Haber Yorumları