Doğuştan Engelli Memurlar Ne Zaman Emekli Olabilirler?

12 Şubat 2021
Doğuştan Engelli Memurlar Ne Zaman Emekli Olabilirler?

Erken emeklilik ikiye ayrılır. Bunlar malulen emeklilik ve engelli emekliliğidir. Engelli olan bireylerin erken emekli olma hakları mevcuttur.

 Doğuştan Engelli Olan Kişiler Nasıl Erken Emekli Olabilir?

Doğuştan engelli olan bireylerin erken emekli olabilmesi mümkündür. Doğuştan engelli olan birey eğer %40 ve üzeri bir engel durumuna sahip ise erken olabilme hakkına sahip olur. Engelli olan bireyler çalışma hayatında da pek çok zorluk ile karşı karşıya gelmektedirler. Bu yüzden devlet doğuştan engelli olan bireylere erken emekli olma hakkı sunmaktadır. Doğuştan engelli olan bireyler bu haklarından faydalanabilirler.

Doğuştan Engelli Olan Bireylerin Erken Emekli Olma Şartları

Doğuştan engelli olan bireylerin engel durumlarına göre erken emekli olma zamanları farklılık göstermektedir. Bu durumları sıralayalım:

  • Doğuştan engelli olan bireylerin, sigortalarının başlama tarihlerinin 2008 yılı ekim ayı ve aralık ayı arasında olanların, engel oranlarının en az %60 engel oranı bulunması durumunda 15 yıl sigortalı şekilde çalışmış olmaları ve 3700 gün prim sayısını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  • %50 oranında engeli bulunan vatandaşlar için, 16 yıl sigorta süresi ve 3700 gün prim sayısını doldurmuş olmaları gerekmektedir.
  • %40 oranında engeli bulunan vatandaşlar için ise 18 yıl süre ile çalışmaları ve 4100 gün prim ödemelerini gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir.

Malulen Erken Emeklilik ve Engelli Emekliliği Arasındaki Farklar Nedir?

Malulen emekli olan vatandaşlar, meslek hastalığı veya iş kazası geçirmesi gibi durumlarda erken emekli olma hakkına sahip olurlar. Doğuştan engelli olan bireyler ise erken emeklilik hakkına sahip olurlar. Yani malulen emeklilik sonradan kazanılan bir hak iken erken engelli emekliliği doğuştan var olan bir haktır. Erken emekli olma hakkı doğuştan engelli olan bireylere ve malulen emekli olan bireylere devlet tarafından tanınan haklardandır. Ayrıca doğuştan engelli olan bireylerin engeli %40 ve üzerinde ise devlet tarafından birçok hakka ve ayrıcalığa sahip olurlar. Engelli olan bireyler bu yardım ve haklardan yararlanabilmek adına devletin gerekli kurum ve kuruluşlarına sözlü veya yazılı bir biçimde başvurabilirler.

Haber Yorumları