Doğru Meslek Nasıl Seçilir? İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

21 Ağustos 2020
Doğru Meslek Nasıl Seçilir? İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru Meslek Nasıl Seçilir ?

Doğru mesleği seçmek her ne kadar basit gibi görünsede aslında çok zordur. Yalnız iyi tanımlanmış bir kariyer yolunuz olursa kendinize uygun mesleği seçmeniz kolaylaşır. Planlamayla, iç gözlemle ve sıkı çalışarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak tatmin edici ve kazançlı bir yol belirleyebilirsiniz.

Eminim herkes kendisine “Doğru meslek nasıl seçilir?” sorusunu sormuştur. Aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilmeniz için yazımızı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

1- HAYALİNİZDEKİ MESLEĞİ DÜŞÜNÜN
Doğru mesleği seçebilmeniz için çalışmak zorunda olmasanız bile yapmak isteyeceğiniz bir mesleği düşünmelisiniz. Örneğin çok zenginsiniz ve çalışmanıza gerek yok. Bu durumda fırsatınız olsa hangi işle uğraşmayı istersiniz ? Bu soruya vereceğiniz yanıt sizin için en iyi meslek seçimi olmasa bile hangi meslekte çalışmak istediğinizle fikir verecektir.

Eğer oyuncu olmak istiyorsanız iletişim fakültesi veya konservatuara girmeyi düşünebilirsiniz.

Dünyayı dolaşmak istiyor da olabilirsiniz. Bu durumda kabin memuru olabilirsiniz. Bu meslek hayallerinizi gerçekleştirmenin ve geçiminizi sağlamanın en iyi yoludur.

2- HOBİLERİNİZİ DÜŞÜNÜN

Yapmayı sevdiğiniz şeyleri işe dönüştürmek hem çok kolay hem de çok eğlencelidir. Hobilerin pek çoğu gerçek dünyanın gereksinimleriyle ve durumlarıyla uyumludur. Vakit harcamaktan hoşlandığınız şeyleri ve bunları nasıl işe dönüştürebileceğinizi düşünün.
Örnek olarak video oyunları oynamayı seviyorsanız video oyunu programcısı, tasarımcısı, kalite kontrol uzmanı veya youtuber olabilirsiniz.

Resim yapmaktan veya sanattan hoşlanıyorsanız grafik tasarımcı olabilirsiniz.

3- KEYİF ALDIĞINIZ ŞEYLERİ DÜŞÜNÜN

Okulda gördüğünüz dersler ilerideki mesleğinizin temellerini oluşturabilir ancak birtakım meslekler için daha çok okumanız ve araştırmanız gerekebilir. Bu sebeple en sevdiğiniz ders gelecekteki mesleğiniz olabilir.

Okuldayken en çok sevdiğiniz ders kimya mıydı?  O zaman eczacı veya laboratuvar teknisyeni olabilirsiniz.

Okuldayken en çok sevdiğiniz ders edebiyat mıydı? O zaman metin yazarı veya editör olabilirsiniz.

Okuldayken en çok sevdiğiniz ders matematik miydi? O zaman aktüer veya muhasebeci olabilirsiniz.

4- EN BAŞARILI OLDUĞUNUZ ALANLARI DÜŞÜNÜN
Başarılı olduğunuz alanları düşünün. Başarılı olduğunuz konu yapmak istediğiniz meslek olmayabilir yalnız yetenekli olduğunuz bir alanı seçmeniz sizi bir adım öne taşıyacağından başarılı olmanıza yardımcı olur.

5- KİŞİLER ARASI İLİŞKİLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN
Yetenekleriniz insanlarla iletişim kurmaya ve başka insanlara yardım etmeye müsaitse sizin için uygun olan bir sürü iş alternatifi vardır. İnsanlarla iyi etkileşim ve iletişim kuran insanlar satış, pazarlama ve buna benzer iş pozisyonlarında kolayca kariyer yapabilir.

Başkalarına göz kulak olmaktan hoşlanıyorsanız meslek seçiminiz hemşirelik, büro müdürü veya yönetici asistanı olabilir.

6- BİLMİYORSANIZ SORUN
Kimi zaman yetenekli olduğumuz alanları belirmekte zorlanırız. Hangi konuda yetenekli olduğunuzu bir türlü bulamıyorsanız ailenize, akrabalarınıza, öğretmenlerinize veya arkadaşlarınıza sorun. Sora sora bağdat bulunur demiş büyüklerimiz :)

7- ULAŞMASI EN KOLAY MESLEKLERİ DÜŞÜNÜN
Kolaylıkla girebileceğiniz kariyer fırsatlarını gözden geçirin. Bu meslekler hem torpilinizin hem de becerilerinizin olduğu meslekler olabilir.  Mesela ailenizle aynı şirkette çalışabilir, aile şirketiniz veya arkadaşınız için çalışabilirsiniz. Alternatifleriniz kısıtlıysa hızlı giriş yapabileceğiniz bir meslek seçmek en doğrusu olacaktır.

8- GELECEKTEKİ MADDİ REFAHINIZI DÜŞÜNÜN
Dikkat etmeniz gereken en mühim konulardan birisi de seçtiğiniz mesleğin maddi refah seviyesinde ve kabul edilebilir olmasıdır. Başka bir söyleyişle kendinizi ve ailenizi destekleyecek yeterli miktarda para kazanabilecek misiniz?

Bu çok büyük paralar kazanmalısınız demek değildir. Önemli olan tek şey yapmak istediklerinize yetecek kadar para kazanmanızdır.

Konuyu özetlemek gerekirse seçeceğiniz mesleği sevmeniz, ilginiz ve yeteneğiniz olması meslek seçimi yaparken göz önüne almanız gereken tek kural olmalıdır. Unutmayın ki bir ömür sevmediğiniz bir meslekte çalışarak geçmez.

 

İş Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?
İş başvurularında en önemli adımlarından birisi mülakatlardır. Mülakatlar, yazılı özgeçmişinizden çok daha iyi olduğunuzu kanıtlamak için sizlere verilen bir fırsattır. Günümüzde pek çok firma sadece özgeçmiş yazılarında yazılanları yeterli bulmuyor. Bu sebeple firmalar için mülakat aşamasında, stres altındayken, işe alınmak için kendinizi iyi ifade edip sorulan sorulara realist cevaplar vermeniz çok önemlidir. Peki iş görüşmelerinde nelere dikkat edilmeli?

1- GÖRÜŞMELERE ERKEN GİDİN
İş görüşmelerine vaktinden 10 -15 dakika erken gitmek firma tarafından işe alınma konusunda ne kadar istekli olduğunuzun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Fakat bu süreyi çok iyi ayarlamalısınız. Eğer 1 saat önce giderseniz bu durum hoş karşılanmayabilir. Geç kalmak ise hakkınızda oluşacak ilk izlenimler için olumsuz bir etki bırakır. Bu sebeple ne erken ne de geç gidilmelidir.

2- FİRMANIN GEÇMİŞİNİ ARAŞTIRIN
İş başvurularında mülakata gidilecek firmayla ilgili önceden araştırma yapmak ve firma hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak mülakatlarda size avantaj sağlar. Firmanın yöneticilerini incelemek ve hangi alan ya da alanlarda çalıştığını araştırmak, eğer varsa tüm sosyal medya hesaplarını incelemek gibi firmayla ilgili size sorulabilecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.

3- ELEŞTİRİYE AÇIK OLUN
Mülakat esnasında eleştiriler yapılabilir. Bunu şahsi olarak algılamamak ve eksiklerinizi ya da yapabileceklerinizi eleştiriler ile daha iyi hale getirebilme fırsatı olarak değerlendirmelisiniz. Görüşmelerde sizden kendinizi eleştirmeniz de istenebilir. Bu duruma hazırlıklı olmanızda fayda var. Çalışma hayatınızda bazen kendinizi ve iş performansınızı değerlendirme altına alarak eksiklerinizi saptayabilirsiniz. Sadece görüşme esnasında değil tüm çalışma hayatınızda eleştirilere açık olmanız gerektiğini unutmayın.

4- KIYAFETİNİZE DİKKAT EDİN
İş görüşmelerinde iyi bir izlenim bırakmak oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre ilk izlenim yaklaşık 30 saniye içerisinde oluşmaktadır. Bu nedenle iş görüşmelerinizde giydiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Ne çok sıradan seçimler yapmalı ne de çok dikkat çekici renkte kıyafet tercihi yapmalısınız. Bunun dengesini kurmak oldukça önemlidir. Profesyonelliğinizi bırakmadan kurumsal kıyafetler tercih etmeniz her durumda ideal bir seçim olacaktır. Tüm bunlarla birlikte yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyi de unutmayın.

5- STRES YÖNETİMİ
İş hayatının en zorlu taraflarından birisi de stres altında çalışma maharetidir. Daha önce pek çok kişinin başına gelmiş olan bu durumu kontrol ederek doğru şekilde karşı tarafa anlatmak ve yönlendirmek sizi bir adım öne taşır. Ayriyeten daha önceden edinmiş olduğunuz tecrübelerinizi, bilhassa takım çalışması ve zaman yönetimi gibi kritik noktaları görüşmeniz esnasında paylaşmanız ilgi çekici olacaktır.

6- GÜNCEL VE DOĞRU REFERANSLAR VERİN
Referans vereceğiniz kişi veya kişiler daha önce birlikte çalıştığınız bir işte ya da projede sorumluluklarınız, yetenekleriniz gibi konularda bilgili kişilerden oluşmalıdır. Sizin hakkınızda yeterince bilgi sahibi olmayan referansları kullanmanız işe alınmanızı bile engelleyebilir. Ayrıca son zamanlarda devamlı artan referans kontrollerinde güncel referanslar vermeyip firmayı kandırmaya çalışmanız da işe alınmanıza engel olabilecek unsurlar arasındadır. Yaptığınız işi ifade edebilecek seviyede sizi tanıyan ve güncel referanslar kullanmanız oldukça önemlidir.

7- SORU SORMAKTAN KORKMAYIN
İş görüşmesi, yalnızca işverenin soru sorduğu bir bilgi yarışması değildir. Çalışmaya aday olduğunuz firma hakkında soru sorabilirsiniz, hatta sorduğunuz soruları titizlikle seçerseniz, bu durumu kendi lehinize çevirmeniz mümkün. Bu sebeple görüşmeden önce firmayla ilgili iyi bir araştırma yapmalısınız. Mülakattan önce firmayla ilgili araştırma yapmak, görüşme esnasında sorabileceğiniz sorulara odaklanmanızı sağlar. Gereğinden fazla soru sormamaya ve karşı tarafın sözünü kesmemeye özen gösterin. Mülakatı yapan kişinin maddi konulara değinmesini beklemeden acele edip bununla ilgili soru sormaktan kaçının. Bununla birlikte mülakatçı size “Sorunuz var mı?” dediğinde soru sormuyor olmanız yaratıcılıktan uzak ve ilgisiz olduğunuz izlenimini verecektir.

8- OLUMSUZ İFADELER KULLANMAYIN
Pozitif ifadeler kullanmak işin üstesinden geleceğinizin bir kanıtı niteliğinde olduğu gibi olumsuz ifadeler kullanmak ise özgüveniniz ile ilgili şüphelere sebep olabilir. Kendinizi ifade edeceğiniz cümleleri seçerken olumsuz ifadeler taşıyan kelimelerden uzak durun. Görüşmeden önce kendinizi nasıl ifade edeceğinize çalışmakta mülakatta sizi 1 adım öne geçirir.

9- BEKLENTİLERİNİZİ ABARTMAYIN
Mülakattan önce firmayla ilgili kısa bir araştırma yaptığınızda size sağlayacakları avantajlar ve koşullar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler istikametinde firmadan size sağlayamayacağı bir konu hakkında taleplerde bulunmayın. Beklentilerinizi ne yüksek ne de düşük tutun. Beklentileriniz firmadan alacağınız bilgilere göre eşit yükseklikte olmalıdır.

10- SAMİMİ OLUN
İçten ve samimi davranarak kendinizi ifade etmeniz işe alınmanıza yardımcı olur. Fakat samimiyetinizi profesyonel boyutta son derece önemlidir. Bu konuda dikkatli olun. Samimiyet, abartıldığında durum tam tersine dönebilir.

11- ESKİ İŞİNİZ HAKKINDA KÖTÜ KONUŞMAYIN
Eski işinizden her ne sebeple ayrılmış olursanız olun, yeni görüşmelerinizde eski işiniz hakkında kötü olarak bahsetmeyin. İşten ayrılma nedeninizin maddi bir karar mı yoksa kariyeriniz için stratejik bir karar mı olduğunu olumlu cümleler ile anlatmayı tercih edin.

12-  KARARLI OLUN
Özgeçmişiniz ne kadar iyi olursa olsun eğer kendinizi görüşmelerde istikrarlı bir şekilde ifade edemezseniz işe alınma ihtimaliniz düşer. Kendinize güvenmek, sakin kalmak ve emin adımlar atmak işe alınma konusundaki isteğinizi göstermenize yardımcı olur. Bununla birlikte karşınızdaki ile göz teması kurmak, dik oturmak ve sıkı bir el sıkışması firmaya istikrarlı ve özgüvenli olduğunuzu hissettirir.

13- MAAŞ BEKLENTİNİZE VURGU YAPMAYIN
İşe girerken herkeste olduğu gibi sizin de maaş beklentiniz olacaktır. Lakin görüşmeler esnasında sürekli konuyu oraya getirmek firma tarafından kötü bir izlenim almanıza ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Kariyeriniz için son derece önemli olan ve sizi ileriye taşıyacak bir iş fırsatında sadece ücret beklentilerinizin biraz altında diye geri çevirmek doğru olmaz. Kariyeriniz ve meslektaşlarınızın aldığı maaşları araştırarak kendiniz için ideal olacak maaşı önceden belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Mülakatlarda konu maaş beklentinize geldiğinde önceden belirlemiş olduğunuz tavan ve taban maaş ücretlerine göre firmanın size verdiği skaladaki ücretleri değerlendirebilirsiniz.

Kaynak Gösterilmeden İçeriğin Kopyalanması Kesinlikle Yasaktır: www.spotdan.com

Haber Yorumları