Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Yanıp Sönüyor

Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Yanıp Sönüyor

Araçların gösterge panellerinde birçok uyarı ve ikaz lambaları bulunmaktadır. Bu lambalar sürücüye aracın durumu ile ilgili bilgiler vermektedir. Dizel motorlu araçlar benzinli araçlardan farklı olarak ön ısıtma gösterge lambası bulunmaktadır. Kontak açıldığında bu lamba sönene kadar beklenmeli sonrasında araç çalıştırılmalıdır.

 

 Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar?

 

            Gösterge lambasının araç çalıştığı halde hala yanıyor olması veya yanıp sönmesi aracın motoru ile ilgili bir sorun olduğunun belirtisidir. Bu sorun sürücü tarafından giderilemeyecek kadar büyük bir sorundur. Öncelikle yapılaması gereken aracın en kısa zamanda yetkili servise götürülmesidir. Kullanıma devam edilmesi durumunda aracın yakıt sarfiyatında yaklaşık %30 varan artış, sabahları geç çalışma ve dizel motor iç yüzeyinde aşınma meydana gelmektedir. Aracın uzun süre arızalı kullanımı büyük motor arızalarına yol açar.

 

            Dizel araçlarda bu arızanın giderilmesi için bilgisayarlı tespit ile birlikte öncelikle elektrik bağlantısının tam olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yetkili serviste araca uygun diagnostik cihazı ile yapılacak tespitler sonucunda aracın onarımı yapılmalıdır. Dizel motorların kışın soğuk havalarda kolay çalışabilmesi için silindir içine dolan havanın bir miktar ısıtılması gerekir. Aksi takdirde piston içinde sıkıştırılan hava yanma zamanında püskürtülen yakıtın tutuşmasını sağlayacak ısıya ulaşamaz ve araç çalıştırılamaz. Dizel araçlarda silindir içindeki havanın ısıtılması için kızdırma bujisi denilen parçalar bulunur. Bu parçaların tam olarak çalışıp çalışmadığı bilgisi aracın ön gösterge paneli üzerinden sürücüye bildirilir.

 

 Arıza Bulma ve Giderme

 

            Ön ısıtma gösterge lambası yanıp sönmesi aracın marka ve modeli de göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Birden fazla sebep bu arızaya sebep olmuş olabilir. Lambanın yanıp sönmesi elektrik bağlantısında sorun olabileceğini akla getirmelidir. Elektrik bağlantısında sorun olmadığı belirlendikten sonra teker teker kızdırma bujileri kontrol edilmelidir. Gösterge panelinde de arıza olabileceği dikkate alınarak öncelikli kontrol oradan başlanmalıdır.

 

            Sonrasında kızdırma bujilerine geçilmelidir. Arızalı olan varsa değiştirilmelidir. Aracın eksoz bölümünde yaşanan bir sorundan dolayı da bu lamba yanıp sönebilir. Kontrole bu kısım da dahil edilmelidir. Yakıt pompası kaynaklı arızalar da bu lambanın yanıp sönmesine sebep olabilir. Sıra ile bu durumların dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Haber Yorumları