Dizel Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

28 Ocak 2021
Dizel Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

1990 model ve üzeri araçlarda yaygın bir şekilde kullanılan ve yeni model araçların neredeyse hepsinde kullanılan yakıtı silindire püskürten parçanın adıdır enjektör. Dizel araçlarda en önemli ve en hassas parçalardan biri olarak sayılır. Araçlarda var olan enjeksiyon sistemi, değişen hava koşulları ile yakıt karışımını devamlı olarak ayarlayan motorun düzenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

 

            Enjektörler yakıtı çok ince bir şekilde püskürtürler ve enjektör kanalları çok dardır. Bu kanallar çok dar olduğundan zamanla tıkanır ve arıza yapar. Kanalların tıkanmasına neden olan ise sürücülerin kullanmış oldukları ucuz ve kalitesiz yakıtlardan kaynaklanıyor. Enjektörler pahalı parçalardır arıza verdiğinde tamir edilir, eğer tamir edilmezse parça değişimi gerekir. O yüzden sürücüler daha dikkatli olmak zorundadır. Enjektör arızasının anlaşılabilmesi için yapılması gereken işlem aslında çok basittir. Enjektör arızası kullanılan yakıt cinsi araçlara göre değişir. LPG’ li araçlar ve dizel- benzin araçlar için ayrı ayrıdır.

 

 Dizel – Benzinli Araçlarda Enjektör Arızası

 

            Öncelikle aracın tüm enjektörleri sökülüp uçları güzel bir bezle temizlenip kurulanır ve tekrar takılır. Daha sonra aracı 2 veya 3 dakika rölantide çalıştırmaya bırakılır ve enjektörler tekrar sökülür. Sökülen enjektörlerin uçlarına bakılır, enjektörlere sıvı yakıt püskürtülmesinden dolayı enjektörlerin uçlarında ıslaklık veya nem gibi bulgular hissedilir. Enjektör uçlarının bazılarında kuru, temiz, ıslaklık veya nem gibi bulgular yok ise bu enjektörlerin arızalı olduğu anlaşılır.

 

            Tabi bu işlemleri yaparken sadece enjektör sökülmüyor bobin ve diğer bazı ekipman ve parçalarında sökülmesi gerekiyor, o yüzden bu işlemi araç sahipleri kendileri yapması hem riskli hem de baya bilgi isteyen bir konudur. Bu nedenle bu tür arızalarda servis veya ustaya göstermekte fayda vardır. Anlattığımız bu yöntem en basit ve cihaz gerektirmeyen bir yöntemdir. Benzin - Dizel enjektör arıza tespiti için diğer bir yöntem ise araç OBD denilen bir cihaza bağlanır ve hangi piston veya da yakıt karışımı sorunu olduğu tespit edilebilir. Ayrıca enjektör arızası, beslemesinden de kaynaklanabilir. Bu arıza kararlarını parça söküldükten sonra işi yapan usta tarafından belirlenir.

 

 LPG’li Araçlarda Enjektör Arızası

 

            LPG’ li araçlarda enjektör motorun hemen üstünde monte edilmiş bir biçimde ve açıkta olmasından dolayı arıza tespit ve kontrol edilmesi çok daha kolaydır. Diğer yakıt türü araçlarda olduğu gibi parçayı sökerek kontrol etmek yerine soketlerin yardımı ile elektriği kesip kontrol etmek daha mantıklıdır. Bunun nedeni ise LPG yakıtının uçucu olmasından dolayı elektrikten kaynaklanan herhangi bir olumsuz durum ortaya çıkmasını önlemek içindir.

 

            Yapılması gereken işlem şu şekildedir LPG enjektörlerinin soketlerini sıra ile tek tek çıkararak aracın çalışmasında değişiklik var mı bakılır. Normal koşullarda bir enjektör devre dışı kaldığında aracın rölantisinde ve çalışmasında bozulmalar görülür. Enjektörler devre dışı kaldığında aracın rölanti ve çalışmasında bozulmalar yoksa enjektörün arızalı olduğu olasılığı fazladır. Bu durumlarda LPG ustası bir tamirciye gidilir o enjektöre giden LPG hortumunu kapatarak test yapılır ve sorun var ise enjektör arızası olduğu tespit edilir ve enjektör değiştirilir.

Haber Yorumları