Direksiyon Hakimiyetini Kaybetme

28 Ocak 2021
Direksiyon Hakimiyetini Kaybetme

Direksiyon hakimiyetini kaybetmenin sonucunda bir çok ölümcül kaza yaşanmaktadır. Alkollü araç kullanma, uyuşturucu ve benzeri bilinç kaybı yaşatan maddeler kullanmak son derece tehlikelidir.

 

            Günümüzde yaşanan kazaların bir çoğu direksiyon hakimiyetini kaybetme sonucu sürücülerin kendi hayatlarını yada bir başkasının hayatını riske eder veya tamamen ölümle sonuçlanır. Araştırmalara göre en çok direksiyon hakimiyeti kaybına yol açan etkenler şunlardır;

 

 Alkollü Araç Kullanma

 

            2013 verilerine göre ülkemizde her gün ortalama 2 bin 866 maddi hasarlı ve 442 ölümlü, yaralanmalı trafik kazası gerçekleşiyor. Bu kazaların ciddi oranı ise alkollü araç kullanmaktan kaynaklanıyor.

 

 Kaygan ve Yağlı Zemin

 

            Yoğun kar ve yağmur yağışının olduğu bölgelerde sık yaşanan hakimiyet kaybı genelde hasar kayıplarına yol açmakla birlikte ölümle de sonuçlanabiliyor.

 

 Sert Rüzgarlar

 

            Sert rüzgar ve kasırgaların sebep olduğu hakimiyet kaybı kazaları oldukça fazladır. Sürtünme katsayısı daha az olan araçlar bu sert rüzgara dayanamaz ve şoförün hakimiyetini kaybetmesine sebep olur. Ciddi can kayıpları yaşanabilmektedir.

 

 Aşırı Hız

 

            Gençler başta olmak üzere her yaştan ve her cinsten insan aşırı hız tutkunudur ve bunun bedelini genelde ağır bir şekilde öderler. Sürücülerin uyarı levha ve tabelaları dikkate almadan sürat yapmaları büyük oranda can ve mal kayıplarına yok açmaktadır. Toplumda makas atma olarak bilinen öndeki aracı akrobatik şekilde solundan ve ya sağından geçmek akabinde direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesine sebep olmaktadır. Aşırı hızın yanında alkol veya uyuşturucu madde de işe karışınca kazalar ve can kayıpları kaçınılmaz olmaktadır.

 

 Keskin Virajlar

 

            Hiç bilmediğiniz bir yolda uzaktaki virajın sertliğini hesaplamak bazen çok zorlaşmaktadır. Keskin virajlara hızlı girmek yüksek oranda direksiyon hakimiyetini kaybetmekle sonuçlanabilir. Karayollarının bu konuyla ilgili virajlara yakın bir bölgede koydukları azami hız ve viraj sertliğini gösteren levhaları vardır. Sürücülerin bu levha ve uyarıları mutlaka dikkate almalıdır.

Haber Yorumları