Dikiz Aynası Nasıl Kullanılır?

Dikiz Aynası Nasıl Kullanılır?

Dikiz aynaları, trafikte güvenli seyahat edebilmemiz için hayati önemi olan araçlardır. Bu araçları doğru ayarlarda kullanmalıyız. Doğru ayarlarda kullanmak trafikte güvenli bir sürüşü getirir Güvenli bir trafik akışı ise hem bizim hem de başkalarının hayatı için önemlidir. Sürüş özgürlüğümüzü hiç bir şekilde sınırlandırmamalı ve bu aynaları doğru kullanmayı öğrenmeliyiz.

 

 “Bu Aynaları Kullanırken Yapmamız Gerekenler.”

 

            Direksiyona oturan herkesin yapması gereken ilk iş sağ ve solda bulunan dikiz aynalarının yüksekliğini ayarlamak olmalı. Aynamızı üç eşit parça halinde düşünmeliyiz. Üst taraf gökyüzünü, orta kısım arkamızı, alt kısmı ise yeri gösterecek şekilde olmalıdır. Bu aynaların iç kısmını aracımızın arkasındaki en uç çıkıntıyı silme görecek şekilde 90 dereceye ayarlanmalıyız. Sol dikiz aynasını ayarlarken cama doğru mümkün olduğunca eğilmeli aracımızın arka kısmının % 5ini görmeye çalışmalıyız. Sağ dikiz aynasını ayarlarken iki koltuğun arasına doğru eğilmeli aracın % 5lik kısmını görene kadar da bunu sürdürmeliyiz.

 

 İç Dikiz Aynasının Gece Ayarı

 

 İç dikiz aynaları gözümüze ayarlı olduğu için bilhassa geceleri arkadaki aracın ışığı gözümüzü alacaktır. Bu sıkıntıyı mandalı yansıma ayarına getirerek aşabiliriz. Dikiz aynası üzerindeki mandalı ayarlamak için ileri doğru ittirirsek aynamızın arka camın içerisine oturmasını sağlarız. Bu şekilde kör noktaları en aza indirebiliriz. Arka camın önünde görüşü engelleyecek hiç bir nesne olmamalı ve iç dikiz aynasını arka camdan mümkün olan en uzak noktayı görebilecek şekilde ayarlamalıyız. Araba kullanırken sadece arkamızdaki trafiği değil sağ ve solumuzdaki trafik akışının kontrolünü rahatlıkla yapabilmek için diğer dikiz aynaları kusursuz ayarlanmalı. Güvenli bir trafik içinde seyretmek istiyorsak bu aynaları etkin ve doğru kullanmalıyız. Dikkatimizi aynalar arasında paylaştırırsak seyri sefer içinde daha özgür daha güvenli ve daha rahat araç kullanabiliriz. Şerit değiştirirken, park ederken, virajlarda geri geri giderken sağladığı avantajlar unutulmamalı.

Haber Yorumları