Debriyaj Nasıl Değiştirilir?

27 Ocak 2021
Debriyaj Nasıl Değiştirilir?

Debriyaj

 

            Debriyaj, motor ile dişli kutusu (şanzıman) arasında olan bir çeşit sistemdir. Bir milin hareketini aynı doğrultuda bulunan farklı bir mile geçmesi için kullanılır. Ancak bu ekipman miller dönerken onları birbirinden ayırmaz veya onları birbirine bağlayamaz. Hâlbuki bu motorlu taşıtlar için gereklidir. Çünkü motor ilk çalışırken yüksüz çalışmalıdır. Bu yüzden vites boşa alınıp çalıştırılmalıdır. Motoru yüklemek ise motor belli bir devir aldıktan sonra gereklidir. Bu işlem debriyajla yapılır.

             

 Tekerleklere İletim

 

            Güç iletim sistemlerinde en önemli konulardan biri de istenilen devirin tekerleklere iletilmesidir. Normalde bir motor yaklaşık 750 d/d hıza sahiptir. Bu hız tamamen iletilirse araç birden çok hızlanır. Kontrolü kaybedilir. Ancak tekerlekler motora dişli sistemi ile bağlandığında tekerleğe verilmek istenilen devir sayısı elde edilmiş olur.

 

            Diferansiyel, hız düşürme işleminin bir kısmını yapar. Diferansiyeldeki düşürme sabit olur. Bir otomobil durdurmak istendiğinde motor ile diğer aktarma organlarının ilişkilerini kesmek gerekir. Bu sebeple taşıt durmadan hemen önce debriyaja basılır. Motorla şanzıman birbirinden ayrılır ve vitesi boşa alır. Daha sonra fren yardımıyla otomobil durdurulur. Asıl temeldeyse arabadaki motor krank milindeki hareketi baskı balata plakası kullanılarak volandan alıp şanzımana iletilen güç iletişim sistemidir.

  Çalışma Prensibi

 

            Debriyaj aslında sürtünme kuvvetinden faydalanarak çalışır. Volan motorun krank miline bağlı olur. Şanzımana giden mile kamalı bir disk geçirilir. Bu diskin her iki yüzüne de daire halka şeklinde sürtünme katsayısı yüksek iki plaka geçirilir. Bunun tamamına balatalı disk veya debriyaj diski denir. Debriyaj diski baskı plakasına dayanmaktadır. Yayların yaptıkları basınç baskı plakasını kendi aralarında sıkıştırır. Balatalı disk mile sabitlendiğinde motorun hareketleri şanzımana iletilir. İşte bu motor ile dişli kutusunu birbirinden ayırmak için debriyaj pedalına basılır.

Haber Yorumları