Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır?

27 Ocak 2021
Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır?

Çekme belgeli araç denilince akla kötü şeyler gelmektedir. Birçok insan bunun sakıncalı bir durum olduğunu, aracın kaza yapıp çekici yardımı ile çekilmiş olabileceğini düşünmektedir. Doğrusunu öğrenmek için ne yazık ki çoğu kişi çaba sarf etmemekte, belki de ayağına gelen uygun fiyatlı bir araç fırsatını kaçırmaktadırlar. Bir araç sahibi aracını fazlalık olduğu için ya da herhangi bir sebepten dolayı kullanmıyorsa çekme belgesi alabilir. Çekme belgesine sahip bir araç sahibi, kullanmadığı bir araç için boş yere zorunlu trafik sigortası, Mtv (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ve vize parası ödemek zorunda kalmaz. Fakat çekme belgeli bir araç trafiğe de çıkamamaktadır. Trafikte yakalanması durumunda ise 1010 TL ceza ödemek zorunda bırakılır. Bunun yanı sıra kullanıcı ehliyetinden 10 ceza puanı düşeceğini unutmamak lazım.

 

 Aracı Trafikten Çektirmek İsteyen Kişi Hangi Yolları İzlemelidir?

 

            Aracını trafikten çektirmek isteyen biri ilk öncelikle, herhangi bir Trafik Şube'ye giderek dilekçe doldurmalıdır. Bu belgenin yanında, aracın vergi borcu olmadığına dair vergi dairesinden alınan belge, araç tescil belgesi ve aracın plakaları da verilmelidir. Trafik Şube memurları tarafından yapılacak işlemlerden sonra, tescil belgesi "trafikten çekilmiştir" ya da " tescili silinmiştir" kaşeli olarak araç sahibine geriye iade edilmektedir.

 

 Çekme Belgesi İle Satış Yapılabilir Mi?

 

            Araç sahipleri araçlarına masraf yapmak yerine çekme belgesi ile satış yapabilmektedir. İzlenmesi gereken yol ise normal araç alımı ile aynıdır. Araç sahibi ve satın alacak kişi Notere gitmelidirler. Noter de yapılacak çekme belgeli satış ücreti 118 TL'dir. Daha sonra satışı alan kişi aracı trafiğe çıkarabilmek için, aracı muayene merkezine götürüp, 250 TL'ye muayenesini yaptırmalıdır. Muayene merkezinden işlemi yapan görevliye 180 TL iki yaprak ruhsat parası ödemek zorundadır. Aracın Mtv (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödendikten sonra geriye kalan işlemler, normal bir araç alırken yapılan işlemlerle aynıdır. Sigortası yapılıp araç trafikte kullanılabilir.

Haber Yorumları