Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

17 Ocak 2021
Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

Pek çok kişi bazen hayat içinde durumların ters gitmesi nedeniyle bazen de konut ya da taşıt gibi araçlar almadan önce eksik olan finans ihtiyaçlarını karşılamak için kredi alırlar. Krediler, Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşının üstünde olan herkese yasal olarak verilebilmektedir. Bankalar kredileri, belirledikleri faiz oranı ve vadeye göre verir. Krediler hakkında en çok konuşulan konularda biri ise kredinin vadesinden önce kapanması ve kredinin iptalidir. Bu yazımızda “Çekilen kredi iptal edilebilir mi?” soruna bir cevap vereceğiz.

 

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Eğer bir kredi kullandıysanız bu vadesinden önce yani istediğiniz iptal edebilirsiniz. Ancak krediyi iptal etmeden önce dikkat edilmesi gerek bazı hususlar vardır.

İlk olarak eğer kredinizi alırken bir sözleşmeye imza atmadıysanız bu iyiye işarettir. Çünkü bu tip durumlarda bankaya kredi iptal durumunuzu bildirerek hiçbir masraf ödemeden kredinin iptalini sağlayabilirsiniz.

Ancak kredi almadan önce bir sözleşme imzaladıysanız bu sefer bazı durumlar ortaya çıkmaktadır. Eğer kredinizi aldığınız günden itibaren 14 gün içinde kredi iptali sağlarsanız bu tüketici sözleşmesinde cayma hakkı maddesine bağlı olduğu için hiçbir masraf ödemezsiniz. Ancak 14 günün ardından iptal etmeniz durumunda bazı masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Krediden Cayma Hakkı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi sözleşmesi imzalandığı gün itibariyle, cayma hakkı süresi de başlamaktadır.

Eğer krediyi çektiğiniz günden itibaren ilk 14 günde krediyi kapatacak olanağınız ortaya çıkarsa sadece aldığınız ana parayı ve devletin kredi için aldığı işlem ücreti dışında hiçbir ek masraf ödemezsiniz. Ancak krediyi aldığınız günden itibaren 14 gün geçmiş ise bir erken kapatma cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Örneğin 12 aylık bir kredi çektiniz ve bu krediyi 5. Ayı itibari ile kapatmak istiyorsunuz. Bu durumda ilk 4 aylık kredinizin ana parasını ve faizi ödemiş olursunuz. 5. Ay itibari ile ise 5. Ayın faizi ve kalan 7 ayın ana parasının toplamını ödeyerek kredinizi iptal edebilirsiniz. Dolayısıyla siz bu durumda da kara geçmiş olursunuz.

 

Kredi Erken Ödeme Cezası Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken Durumlar

Erken ödeme cezası ile ilgili olarak ilk bilinmesi gereken durum, bu cezanın sadece konut kredileri ile ilgili olmasıdır. Eğer taşıt ya da ihtiyaç kredisi çektiyseniz bu ceza sizi bağlamayacaktır.

Türkiye’de hukuki düzenlemeler çerçevesinde, erken ödeme cezası konut kredi kullanan kişilerde kalan anapara üzerinden hesaplanır. Eğer kredinizin vadesi 36 aydan az kalmış ise %1, 36 aydan fazla kalmış ise %2 olarak uygulanır. Erken ödeme cezası, kredi kapatma işlemi sırasında kredi alınan bankaya peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Konuyu sonuca bağlamamız gerekirse; yeni kullanılan bir krediyi hiçbir masraf ödemeden iptal etmek için 14 gününüz vardır. Ancak olası durumlarda 14 günden sonra bile iptal ediyor olsanız dahi toplam faiz ücretinden daha az tutarda bir faiz ödeyeceğiniz için yine siz buradan karlı çıkmış olacaksınız.

Haber Yorumları