Çek sorgulama nasıl yapılır?

17 Ocak 2021
Çek sorgulama nasıl yapılır?

Günümüzde firmaların ödeme yollarında yaşadıkları en büyük sıkıntılar genelde çekler üzerinden oluşmaktadır. Çeklerin zaman zaman sahte ya da ikiz çek çıkması gibi durumlarda hizmet veren firmalar büyük bir problem yaşamaktadır. Bu durumun önlenmesi ile ilgili uzun yıllar çalışmalar yapan Kredi Kayıt Bürosu artık çeklerin güvenilirliğini sorgulama imkanı sağlamaktadır.

Çek sorgulamasının yapılabilmesi için çek üzerinden yer alan banka kodu, şube kodu, çek hesap numarası ve çek sıra numarası gibi bilgilerin belirtilmesi yeterlidir.

Karekodlu Çek Sorgulama

2017 yılında yapılan yasal değişiklikle beraber artık çeklerin üstünde karakod olması zorunlu hale gelmiştir. Çeklerin üzerinde yer alan karekod sayesinde çeki düzenleyen kişiye ait çek bilgilerinin sorgulanabilmesini sağlayan bu hizmet ile beraber çeki kesen kişinin haberi olmadan bu işlemleri yapma fırsatı veriliyor. Bu sorgulama için Findeks gibi aracı kurumlar çok ufak bir sorgulama ücreti almaktadır.

Findeks Çek Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı en büyük sorgu platformu olan Findeks Mobil uygulaması üzerinden çek sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Çekin üzerinde yer alan karekodu mobil uygulamadaki ilgili kısımdan tarattıktan sonra çeki kesen kişinin ödeme geçmişi ve mevcut çek yaprağının geçerliliği ile ilgili tüm bilgilere saniyeler içinde ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmet sayesinde çeki kesen kişinin 9 aylık çekleri ödeme olasılığını da görebiliyorsunuz.

Karekodlu Çek Sorgulamasıyla Öğrenilen Bilgiler

Hem Findeks mobil uygulaması hem de bankalar ve faktöring şirketleri üzerinde çek sorgulama yapmak istediğinizde size çeke ilişkin;

  • Keşideci ve çek bilgileri,
  • Karekodlu çek skoru,
  • Keşidecinin çek endeksi,
  • Çeklerin ibraz tarihleri,
  • Çek sahibi olunan bankaların adları ve adedi,
  • Açıkta bulunan çek sayısı,
  • Açık bulunan ortalama çek tutarı,
  • Aylık ortalama keşide edilen çek sayısı,

Gibi pek çok bilgiyi görebiliyorsunuz.

Karekodlu Çek Sorgulama Kullanım Amaçları

Karekodlu çek sorgulama oldukça yeni bir sistem de olsa, bu sistemin kullanım amacı çeki alan kişinin kolayca çekin güvenirliğini sorgulama şansına erişmesidir.

Karekodlu çek sorgulama sayesinde hizmeti satan kişi teklif edilen çeki kabul etmeden önce çekini kabul edeceği müşterileri ile ilgili tüm geçmiş ödeme performansına erişebilmektedir. Bu sayede batık ödeme riskinden kaçınan şirketler, şimdiden bu uygulamayı çok sık kullanmaya başlamıştır.

Karekodlu Çek Sorgulama Ücretleri

Findeks’in hayatımıza girmesiyle beraber banka ya da faktöring şirketlerine gitmeden de çek sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Yeni nesil çeklerin üzerinde bulunan karakodu üzerinden bireysel olarak çek sorgulama yapabilirsiniz. Findeks’te çek sorgulama fiyatları;

10 Adet Sorgulama için 6 TL + KDV olurken, 50 Adet Sorgulama için 30 TL + KDV’dir. 100 Adet Sorgulamayı 60 TL + KDV üzerinden müşterilerine sunan Findeks, 250 Adet Sorgulama için ise 150 TL + KDV fiyatı almaktadır. Daha kurumsal ve çekle çok işlem yapan firmalar için ise Findeks 1000 Adet Sorgulama kampanyası yapmaktadır. Bunun fiyatı ise 600 TL + KDV’dir.

 

Bankaların Çek Sorgulama Hizmeti

Bankalar da çek sorgulama hizmeti vermektedir. Eski tabirler çek kırma işlemini günümüzde yapabilen bankalar, önce KKB alt yapısını kullanarak çeki kesen şirketin mali durumu ve kredi notu hakkında detaylı bilgi almakta daha sonra bu çeke ilişkin müşterisine belli bir faiz oranı ile ödeme yapabilmektedir. En yakın banka şubenize giderek kolayca çek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

 

Faktoring Şirketlerinin Çek Sorgulama Hizmeti

Eski tabirle çek kırma işlemi yapan kurumsal şirketlere faktoring şirketleri denilmektedir. Faktoring şirketleri de tıpkı diğer sistemler gibi kendilerine gelen çekleri KKB alt yapısını kullanarak sorgulamaktadır. Buna ek olarak kendi geliştirdikleri sistem vasıtasıyla da çek kesen şirkete ilişkin detaylı sorgulama yapan Faktoring şirketleri üzerinden çek sorgulamanız yapılabilir ve bu çekin güvenilir olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Haber Yorumları