Bu zamanda ikinci el araba almak mantıklı mıdır?

1 Şubat 2021
Bu zamanda ikinci el araba almak mantıklı mıdır?

 İkinci el araba satın almak maddi açıdan kullanıcılar açısından avantajlıdır lakin kullanılmış bir araba satın almak içerisinde bazı riskleri barındırmaktadır. Kimin, nasıl ve hangi maksatla kullandığını bilmediğiniz bir arabayı satın almanın dezavantajları bazen maddi avantajlarından daha büyük olabilmektedir. O nedenle ikinci el araba satın alırken çok dikkatli olunmalı, mutlaka bir oto ekspertize ya da otorite tarafından araba testlere tabi tutulmalıdır.

 

 Maddi Avantajları Vardır

 

            İkinci el araba satın almak belki de en çok maddi açıdan avantajlıdır. Arabanın yaşına ve kimi özelliklerine bağlı olarak sıfır fiyatlarından oldukça ucuza satın almanız mümkün olacaktır. Satın alım haricinde bir de sigorta ve kaskodan sıfır fiyatına oranla çok daha uygun fiyatlara faydalanabilirsiniz, ayrıca devletin belirlemiş olduğu motorlu taşıtlar vergisi de araçların yaşları büyüdükçe düşmektedir, altı ayda bir ödeyeceğiniz vergi böylelikle sıfırına oranla daha az olacaktır. Ayrıca sıfır olarak satın aldığınız araba trafiğe çıktığı andan itibaren ikinci el olarak değer görmeye başlar, bu sıfır araba kullanıyor olmanın maddi açıdan bir külfetidir.

 

 Bazı Riskleri Bulunur

 

 Satın alacağınız ikinci el arabanın geçmişi ve hikâyesi aracın değeri konusunda çok büyük önem taşır. Kullanılmış her eşyanın bir hikâyesi bulunmaktadır. Bu hikâyeyi doğru öğrenmek ve tespit etmek alacağınız aracı çok daha yakından tanımanıza yardımcı olacaktır. Çünkü sonuç olarak her mekanik cihaz, kullanım şartlarıyla doğru orantılı olarak yıpranacaktır. Bu yıpranmalardan kaynaklı olarak aracı, sıfır fiyatından çok daha uygun şartlara satın almış olursunuz. Burada asıl önemli olan şey arabanın ederinin ne olduğu ya da olacağıdır. İkinci el arabaların fiyatları tamamen arz talep dengesi üzerine belirlenmektedir. Piyasa fiyatlarını iyi araştırmalı analiz etmeli ve mantıklı gelen bir fiyat aralığı tespit edilmelidir.

Haber Yorumları