Bmw Arıza İşaretleri Ve Anlamları

Bmw Arıza İşaretleri Ve Anlamları

Bmw Araç Arıza Işıkları

 

 Bazı bmw araba arıza ışıkları şunlardır;

 

 Akü göstergesi

 

 Alternatör arızası olabilir ve ya akünün boş olduğunu bildire bilir. Böyle bir durumda ise gereksiz elektrik yükünü kapatın. Radyo, çakmaklıkta şarj bağlı ise onu çıkarabilirsiniz gündüz ise farların kapalı olduğunu dikkat etmelisiniz vb. durumlardan oluşan tüm elektrik yükünü kapatmanız gerekir.

 

 Fren ve sürüş göstergesi

 

 Fren ve sürüş kontrol sistemi hatası olduğunu belirtir. Böyle bir durumda ise orta hızda gitmek gerekir ve sert frenlemeden kaçınmak lazım gerektiği zaman sağ tarafını boş bir alana vurup durdurmanıza yardımcı olabilir.

 

 Motor soğutma göstergesi

 

 Motor soğutma sıvısının düşüklüğünü belirtir. Motora hasar verme olasılığı yüksek olduğundan ilk fırsatta sıvıyı yenileyin.

 

 Motor yağ göstergesi

 

 Motor yağ basıncı çok düşük veya olmadığını belirtir. Motora hasar verebilir. Kontağın kapatılıp hemen durulması gerekir aksi takdirde arabanın motoruna zarar verebilir.

 

 Şanzıman arızası

 

 Şanzımanda sorun olduğunu belirtir. Acil durum programı devreye girer ve ileri viteslerden sadece 3. ve 5. vites çalışır ve frensiz vites geçişi yapılabilir. Şanzıman geri vitese geçmeyebilir. Aracı dikkatli kullanılması gerekir.

 

 Lastik göstergesi

 

 Lastiğin durumunu ve havasını belirtir.

 

 Motor göstergesi

 

 Motor yükü katalizöre zarar verebilir. Düşük hızda gidilmesi gerekir veya motoru durdurması gerekebilir.

 

 Eğer motor göstergesi kırmızı yanarsa sürüşe devam etmeniz takdirde motora hasar verebilir böyle bir durumda aracı durdurun ve kontağı kapatın

 

 Ampul göstergesi

 

 Herhangi bir ampulün yanmadığını belirtir.

 

 Hava yastığı göstergesi

 

 Hava yastığının arızalı olduğunu belirtir ve koltuğu mümkünse kullanmayın.

 

 Emniyet kemeri ikaz göstergesi

 

 Emniyet kemerini takılı olup olmadığını bildirir.

 

 Direksiyon mekanizma göstergesi

 

 Direksiyon mekanizmasının arızalı veya mekanizmasının bozulduğunu gösterir. Direksiyondan oluşabilir. Sürüşe devam edilebilir fakat yavaş ve dikkatli olunması gerekir.

 

 Tam kırmızı olursa elektrikli direksiyon kilidinde arızalı olduğunu belir Eğer kontak kapatılırsa ELV tekrar devre dışı kalır. Motorunuz çalışıyorsa durdurmayın o şekilde dikkatli ve yavaş olmanız gerekir aksi takdirde motoru durdurursanız otomobili yeniden çalışmayabilir.

 

 Buji göstergesi

 

 Isıtma bujisinin biri veya birden fazla arızalı olduğunu belirtir.

 

 Park sensörü

 

 Park sensörü devre dışı veya arızalı olduğunu belirtir

 

 Silecek göstergesi

 

 Silecek suyunun bittiğini veya azaldığını belirtir.

 

 Elektrikli direksiyon kilidi göstergesi

 

 Direksiyon kilidinin devre dışı veya aktif olduğunu belirtir.

 

Bmw Arıza Işıkları Anlamları

 

Bmw Arıza Işıklarının Anlamları

 

             Otomobiller gösterge panelleri vasıtası ile sürücüleriyle iletişim kurarlar. Zamana bağlı olarak değişen parametreler için hareketli göstergeler kullanılmıştır. Bu göstergeler hız, devir, hararet ve yakıt göstergeleridir. Zaman bağlı olarak değişmeyen ve ikaz bildiren mesajlar için ise çeşitli semboller tercih edilmiştir. BMW marka araçlar için bu sembollerin anlamlarını açıklayalım:

 

 Motor Yağı İkazı

 

              BMW araba modellerinde üç renk ikaz sistemi kullanılmaktadır. Bu renklerden ilki turuncudur. Normal durumu ifade eder. İkinci renk sarıdır. Sarı renk servis zamanının geldiğini ifade eder. Son renk ise kırmızıdır. Servis zamanının geçtiğini ifade etmektedir. Bu kademeli ikaz sistemi yağ ikazı için de geçerlidir. Yağdanlık sembolü gösterge panelinde belirdiğinde rengine bakarak aracınızın durumunu tespit edebilirsiniz. Sarı ve kırmızı renklerde yağ bakımı yapılması gerekmektedir.

 

 Ön ve Arka Fren Uyarısı

 

             Aynı kademeli ikaz sistemi bu arıza ışığı için de geçerlidir. Araba sembolünün önünde ve arkasında yuvarlak içerisinde ünlem olarak bilinen bu sembolün sarı veya kırmızı yanması fren bakımını için servise gidilmesi gerektiği anlamına gelir. Kırmızı olarak ikaz ediliyorsa aracı kullanmak tehlikelidir.

 

 Fren Hidroliği İkazı

 

             Yuvarlak içerisinde kaynayan sıvı şeklindeki bu uyarı ışığı fren hidroliğiniz hakkında bilgi verir. Turuncu yanıyorsa sistem normal çalışıyordur. Sarı ikaz servis zamanının geldiğini kırmızı ikaz ise servis zamanının geçtiğini gösterir. Fren hidroliğinin düzenli değişmemesi ABS sistemine ciddi zararlar verir ve frenleme mesafesinin artmasına sebep olur.

 Araç Kontrol İkazı

 

             Lifte kaldırılmış araba şeklindeki bu ışıkta üç kademeli olarak yanmaktadır. Aracın genel kontrollerinin yapılması gerektiğini ikaz eder. Bu genel kontroller: lastik, yürüyen aksam ve amortisörler; elektrik ve aydınlatma sistemi; direksiyon sistemi; soğutma sıvısı kontrolleri gibi genel durumları ifade etmektedir.

 

 Hava Yastığı Uyarısı

 

             Uyarının sarı yanması durumunda sistemin çalışmayabileceği ve kontrol edilmesi gerektiği hatırlatılır. Kırmızı yandığında ise sistemde kesin olarak bir arıza yaşandığı ve hava yastığının çalışmayacağı anlamı bulunur. Her iki durumda da servise gidilmelidir.

 

 Motor Arızası

 

             Gösterge sarı yanıyorsa küçük problemleri kırmızı yanıyorsa büyük problemleri gösterir. Sarı yanması durumunda düşük hızlarda seyrederek servise kadar gidilebilir. Kırmızı yanıyorsa aracı kullanmak motora ciddi hasarlar açabilir.

 

 Şanzıman Arızası

 

             Dişili işareti içerisinde ünlem olarak beliren bu arıza lambası da sarı ve kırmızı olmak üzere iki kademelidir. Sarı yanması durumunda şanzımanın sadece P,R,N ve D vitesleri çalışır. D konumunda 3. ve 5. vitesten başka vitesler çalışmaz. Kırmızı yanması durumunda ise araç geri vitese geçmeyebilir. En yakın servise gidilmelidir.

 

Haber Yorumları