Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Geleceği teminat altına almayı sağlayan BES sayesinde emeklilik döneminde ek gelir oluşturmak mümkün hale geliyor. Mevcut olarak bireysel emekliliğiniz bulunuyorsa ve bu sistemden çıkış yapmayı düşünüyorsanız bazı konuları öğrenmeniz gerekir.

BES planına giriş yaptığınızda size bildirildikten 2 aylık süreç içinde otomatik olarak BES iptali başvurusu yapmaya hak kazanırsınız.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sisteminin kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunur. Bu nedenden kaynaklı olarak bazen BES’ten çıkış yapmayı dileyebilirsiniz. BES müşteri hizmetlerine bunun için talepte bulunduğunuz zaman sisteme yatırmış olduğunuz parayı da iade alabilirsiniz. Tüm bankalarda bireysel emeklilik sistemi olduğundan dolayı maaşı hangi banka üzerinden alıyorsanız o bankaya iptal talebi göndermek bunun için yeterli olacaktır. 14 günlük süre içinde iptal işlemi gerçekleştireceğinden bu süreçte ödemenizi de geri almış olursunuz. Bireysel emeklilik için ödeme yaptığınız banka ile görüşme sırasında sözleşmeyi imzalamanız ve banka şubesinde bireysel emeklilik bölümleri ile görüşerek e-posta üzerinden iptal sözleşmesi alarak imzalayıp göndermeniz iptal işlemini gerçekleştirmek için yeterli olacaktır.

BES Kimleri Kapsar?

BES çalışanların her ay maaşlarından belirli tutarda kesinti yapar. Bu kesintiler kişilerin emeklilik dönemlerinde gelir elde edebilmesine yol açacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi sunmuş olduğu avantajlarla her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekmeyi sürdürüyor. BES’e katılmak için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak, 45 yaşını doldurmamak ve özel-kamu sektörlerinden birinde çalışıyor olmak gerekir.

Çeşitli Bankalarda BES İptali

Garanti Bankası: Garanti Bankasında BES iptali için öncelikli olarak mobil uygulamaya girerek BES menüsüne yönelmelisiniz. Sonrasında sözleşmeden ayrılma seçeneğine basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda 444 0 336 numarası üzerinden de BES iptali için talepte bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası: Bu bankada BES iptali yapmak için 0850 222 97 00 numarasını aramanız veya internet bankacılığı üzerinden BES iptali için talepte bulunmanız gerekir.

Yapı Kredi: Yapı Kredi Bankasında Bireysel emeklilik sistemi iptali için 0850 222 0 448 numarası üzerinden talepte bulunmak veya mobil şube üzerinden BES iptali gerçekleştirmek için başvuruda bulunmakta yeterlidir.

Haber Yorumları