Bilgisayar Programcıları Ne İş Yapar?

10 Şubat 2021
Bilgisayar Programcıları Ne İş Yapar?

Günümüz de bilişim alanında birçok meslek branşları bulunmaktadır. Bu meslek branşlarından üniversite öğrencileri kendine en uygununu seçerek yollarına devam ederler. Eğer liseden direk geçiş yapmışlarsa bilgisayar programcılığı, veritabanı, iletişim ve benzeri bölümlere geçişlerini yapmak zorundadırlar. Programlama okulda öğrenilebilir mi? Programcılık okul ile öğrenilebilecek bir meslek dalı değildir. Hem okuyarak hem de dışarıdan kendini geliştirerek öğrenilecek bir meslek dalıdır. Bilgisayar programcıları arasında çeşitli farklar vardır. Uzun yıllar boyunca kendini geliştirmiş ve bu konuda oldukça tecrübeli yazılımcılar ve kendini geliştirmemiş dilin temelini bilen yazılımcılar. Biz bu konumuzda kendini geliştirmiş olan yazılımcıları ele alacağız.

Bilgisayar Programcıları Nasıl Para Kazanır?

Öncelikle bilgisayar programcısının birkaç çalışma şekli bulunmaktadır. Bu çalışma şekillerinden ilki evden çalışma şeklidir. Yani çeşitli ofislere gerek duymadan şu an da popüler olan bazı ticaret bazlı web siteler ile çeşitli siparişler alarak çalışmaktadırlar. Evden çalışabilmelerinin sebebi vücut ile yapılabilecek bir iş yoktur ve sadece bilgisayar kullanılarak yapılan bir iştir. Programcılığın zorlukları nelerdir? Beyni de oldukça yoran bir iştir. Bazı bilgisayar yazılımları 5 – 6 gün sürüyorken bazıları ise 1 – 2 ay kadar sürebilmektedir. Bilgisayar yazılımcıları genellikle otomasyon yazılımları ve birkaç alanda daha yazılımlar yapmaktadırlar. Ayrıca bazı zamanlar da zaten yazılmış olan çeşitli yazılımlara destek vermektedirler. Yani bazı oluşan hataları onarmaktadırlar.

Ofiste Çalışan Bilgisayar Yazılımcıları!

Ofislerde çalışmakta olan bilgisayar yazılımcıları çeşitli şirketler de görev yapmaktadırlar. Bu şirketlere sürekli siparişler gelmektedir. Ayrıca bu şirketlerin satışını yapmış oldukları yazılımlara da teknik destek hizmeti vermektedirler. Yazılımcılar bazı durumlar da sabit maaş almaktadırlar bu maaş en az 2 milyardan başlamaktadır. Bazı durumlar da ise yazdıkları yazılımlara göre maaşları şekillenebilmektedir. Programcılar sadece yazılım mı yaparlar? Programcılar sadece yazılımlar yapmazlar ve çeşitli oyun projelerinde de görev almaktadırlar. Görev almış oldukları projeler gerçekleştikleri takdir de yazılımcılar da haklarına düşen payları almaktadırlar. Ayrıca yazılımcı olmak için illa ki bir üniversite de okumak gerekmemekte ve evlerden de çeşitli kitaplar ve videolu anlatımlar ile programlamacılık öğrenilebilmektedir.

Haber Yorumları