Beygir Gücü Ne Anlama Gelir?

27 Ocak 2021
Beygir Gücü Ne Anlama Gelir?

Araç alım satımında, merak edilen hususlar arasında aracın kaç beygir gücüne sahip olduğu konusudur. Bu terim, motorlu araçların ve otomobillerin güçlerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda beygir gücü araba fiyatlarını da direk olarak etkilemektedir.

 

            Tarihi eskilere dayanan beygir gücü; yük taşıma denildiği zaman akla ilk gelen terimdir. Bu nedenle birçok insan tarafından pek anlaşılmamakla birlikte çok fazla karıştırılmaktadır. Örneğin; 100 beygir gücünde araba denildiği zaman 100 atın ortaya çıkardığı bir güç anlaşılmakta, fakat beygir gücü daha farklı bir anlam taşımaktadır.

 

 Beygir Gücü

 

            75 kg olan bir yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için gereken güç miktarına beygir gücü denir. Beygir gücü terimi dilimize İngilizcedeki "Horse Power" teriminden geçmiş ve beygir gücünü temsil eden "HP" harfleri Horse Power sözcüklerinin baş harflerinden ortaya çıkmıştır. Ünlü bir mühendis olan James Watt, beygir gücü tanımını ilk kullanan mucittir. Gerçek bir at ya da beygirin, 1 saniyede 1 metre ileri taşıyacağı yükün ortalama ağırlığı 50 kg'dır. Nedense mühendisler, motor gücünü simgelerken bu ağırlığı, 75 kg olarak belirlemişlerdir.

 

 Beygir Gücü Tanımlamasına Neden İhtiyaç Duyulmuş?

 

            James Watt, ürettiği ve satışa sunmuş olduğu makineler hakkında bilgi aktarımı yaparken, müşterilerinin en çok merak ettiği durum, makinelerin ne kadar güçlü olduğu konusu olmuştur. "Güç" kelimesi herkes için farklı anlamlar ifade ettiğinden dolayı, farklı insanların aynı fikirde oldukları bir "güç" tanımının yapılması gerekiyordu ve James Watt, bu durumun farkına vardığında, o zamanlarda insanların sürekli meşgalesi olduğu atların gücüyle endeksleyerek, motorların gücünü bu şekilde tanımlaya karar verdi. Bu tanımlama sayesinde insanlar, karşısındaki insanın beygir gücü dediği zaman ne demek istediğini daha doğru bir şekilde anlamaya başlamışlardır.

Haber Yorumları