Benzinli Arabalarda Yakıt Tasarrufu

27 Ocak 2021
Benzinli Arabalarda Yakıt Tasarrufu

Benzin fiyatları oldukça artmışken pek çok sürücü için aracın olabildiğince tasarruflu kullanılması önemli bir hale geliştir. Bunun için yapılması gereken birtakım püf noktaları vardır. Çok kolay şekilde uygulanacak bu yöntemlerle yakıt tasarrufu rahatlıkla sağlanabilir. Bu püf noktaları aşağıda verilmiştir.

 

 Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

 

 1) Öncelikle benzinli arabaların yüksek vites düşük gaz ile kullanılması harcanan benzin miktarını aza indirecektir.

 

 2)Kış aylarında veya soğuk havalarda motorun ısınması beklenmeden gaz vermeyerek düşük viteste kullanılmalıdır. Arabanın ilk çalıştırmada ısınmasını beklemeye gerek yoktur. Yukarıda söylenen yöntem kullanıldığında gereken tasarruf sağlanacaktır.

 

 3) Araba, olabildiğince az frenle kullanılmalıdır. Örneğin şehir içinde trafik ışıklarına gelirken ayak gazdan çekilmeli bu şekilde frensiz yavaşlama sağlanmalıdır. Dolayısıyla olabildiğince az trafiğe girmek doğru olacaktır.

 

 4) Arabanın lastiğinin ebatları ve diş kalınlığı zemini iyi kavrayabilmesi için uygun olmalıdır. Bunun için mevsime göre yaz ve kış lastiklerinin kullanılması oldukça önem arz etmektedir. Bu yakıt tasarrufunu sağlayacağı gibi trafikte sürücünün ve yolcuların güvenliği için de yapılmalıdır.

 

 5) Araba bakımının zamanında yapılması, özellikle araç turboluysa turbo, egzoz bakımının ve stop ayarlarının yapılması önemlidir.

 

 6) Rampa aşağı inerken vitesin boşa atılması yakıt tasarrufu sağlayacağı düşünülmektedir. Fakat bu doğru bilinen bir yanlıştır. Yapılması gereken gaz verilmeden uygun viteste kullanmaktır.

 

 7) Aniden hızlanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Zira ani hızlanmalarda harcanan yakıt artar. Yapılması gereken yavaş yavaş hızlanmaktır.

 

 8) Yüksek hızlarda ilerlerken camların kapatılması önerilmektedir.

 

 9) Gereksiz yere klima kullanmak da yakıt tüketimini arttıracaktır. Bunun için gerekli olmadığı durumlarda klima kullanılmamalıdır.

 

 10) Lastiklerdeki hava basıncının yeterli ve doğru seviyede olması yakıt tüketimini etkileyecek bir diğer etkendir.

 

 Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Tercih Edilebilecek Araçlar

 

 Bütün bunların dışında araba alırken turbolu araç alınması yakıt tüketiminde tasarruf sağlayacaktır. Ayrıca Start stop özelliğine sahip araçların tercih edilmesi şehir içi trafiğinde az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Haber Yorumları