Benzin Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir?

27 Ocak 2021
Benzin Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araçlarda bulunması gereken en önemli ve kritik parçalardan birisi benzin pompasıdır. Yakıtı depodan emerek motorun çalışma durumuna göre uygun bir şekilde karbüratöre veya enjektörlere hızlı bir şekilde ileten otomobil parçasıdır. Genellikle ismi benzin pompası veya yakıt pompası olarak anılır. Benzin pompası benzinli ve Lpg’ li araçlarda bulunurken, dizel araçlarda ise mazot pompası ismi ile anılır.

 

 Benzin pompasının çalışma prensibi, elektronik beyinli olan benzin araba pompaları aracın kontağı açıldığında 1-3 saniye çalışır ve bir basınç meydana getirir. Daha sonra marşa basıldığı andan itibaren bu basıncın kuvveti ile motora yakıtı gönderir ve araç çalışmaya başlar. Benzin pompası bozulması durumunda ise araç genel anlamda çalışmaz ve sadece marştan boş bir ses duyulur. Benzin pompası motor çalıştığı süre içerisinde devamlı olarak devrededir.

 

            Bugün baktığımızda iki tip yakıt pompası bulunuyor. Birincisi mekanik tipli benzin pompası ve diğer ise elektrik tipli benzin pompası. Son model otomobillerde motor sistemleri artık karbüratör yerine enjeksiyon tipi teknolojik ürün kullanılıyor. Buna bağlı olarak yeni model araçlarda teknolojinin ilerlemesi sonucunda araçlarda yakıt pompaları elektrikli olmuştur. Genel olarak baktığımızda 2000 yılları sonrasında araçların bütününde elektrikli benzin pompası kullanılıyor. Elektrik tipli benzin pompalarının tercih edilme nedenleri arasında güvenlik, uygun yakıt tüketimi ve tasarrufu, uzun ömürlü olmaları, güçlü bir performans sergilemeleri ve gürültü seviyelerinin çok az olmasıdır. Elektrikli benzin pompaları bu özellikleri yüzünden mekanik tipli benzin pompalarına göre daha tasarruflu bir hal alıyor.

 

 Arıza Belirtileri

            En önemli belirtilerinden birisi pompa tamamen duruyorsa bundan dolayı yakıtı motora iletemeyeceğinden, motor stop eder ve bir daha çalışmaz.

 

            Diğer en kolay yöntemlerden birisi marşa basınca motor marş alıyor ama çalışmıyorsa, bunun iki sebebi vardır. Araca ya benzin gelmiyor veya da ateşleme yapmıyordur, bunun için benzin pompasının arızalı olup olmadığını anlamak için aracı sessiz bir ortama alıp kontağı açıp dinlememiz gerekir. Aracın arkasına geçip arkasından uğultu şeklinde kısa aralıklarla ses geliyorsa benzin pompasında arıza var demektir.

 

 Aracın motorunda tekleme, yüksek hızlara çıkamama veya gaz yememe gibi sorunlar arıza belirtileridir.

 Rölenin bozulması, sigorta atması, bağlantı kablolarında ve soketlerde gevşeme temassızlık kopma gibi durumlar varsa.

 Yeni nesil otomobillerde teknoloji sayesinde devamlı olarak yakıt basıncı ölçüldüğünden benzin pompası arızası artık kolaylıkla belirlenir.

 Yakıt tüketiminde belirsiz bir şekilde artma meydana gelmesi.

 Araç çalışmasına rağmen belirli mesafede boğuluyorsa veya tekliyorsa.

 

 Benzin Pompası Bozulma Nedeni

 

            Genelde bozulması kirli olmasından dolayıdır. Benzin deposunda pas, tortu, toz, katı parçacıklar gibi kirler varsa işte bu kirler pompayı bozabilir, filtresini tıkar ve pompanın yanmasına neden olur. Bu nedenle benzin pompasını temiz tutulması lazım ve kaliteli yakıt almak önemli bir etkendir. Diğer etken ise aracı çok az benzinle kullanılmasıdır. Bu genelde Lpg’ li araç kullanan kişilerin başına gelir. Çünkü araç Lpg’ de çalışsa bile motor halen çalışmaya devam edeceğinden yakıt pompası da çalışmaya devam edecek, bundan dolayı depodaki benzin seviyesi az olduğu için benzin pompası yağlanması ve soğuması zor bir hale gelir ve aşırı ısınma yaparak arıza verir. Bu durumu önlemek için benzin deposunda devamlı surette ¼ oranında yani çeyrek depodan az olmayacak durumda benzin bulundurulması önemlidir.

Haber Yorumları