Bankanın Borcu Ödendiğinde Sicilin Düzelmesi Ne Kadar Sürer?

12 Şubat 2021
Bankanın Borcu Ödendiğinde Sicilin Düzelmesi Ne Kadar Sürer?

Bankalar her ticari kuruluşların hedeflemiş oldukları gibi yine kar maksimizasyonunun sağlayabilme amacı ile elde ettikleri verilerin ışığında yine risk tespit ettikleri müşteri gruplarına banka ürünlerini kullandırma arzusunda olmaz. 90 gün olarak kredi borcu ödeme vaktini geçirmekte olan gerçek ile tüzel kişiler risk merkezi tarafınca bankanın göndermiş olduğu önem arz eden bu verilerin ışığında incelemeye alırlar ve kredi kayıt bürosu tarafınca da özel olarak puanlanıp kredi notları düşürülmektedir.

Kredi Notu Puanı

 Kredi notu 1400 ve daha da altında olan bireyler yine bankaların kredi kullanımlarına sıcak bakmamış oldukları ve riskli kişiler olarak kabul etmiş oldukları müşteri gruplarında bulunmaktadırlar. Yine kredi kayıt bürolarının findeks notları adını vermiş oldukları kredi notu yine 1 ile 1900 arasında bulunan puan sistemi ile çalışma göstermektedir. Müşterilerin puanları da yine 1900 basamağına ne kadar çok yakın ise yine o ölçülerde banka kaynaklarını uzun süreli ve yüksek meblağa sahip kullanılabilme haklarına sahip olmaktadırlar ki bu da oldukça karışık bir durum sayılıyor. Banka takip süreci içerisine girip tekrardan yapılandırılarak ödemesi yapılmakta olan çeşitli borçlarında kredi notlarını olumlu seyir haline girmeleri beklenilememektedir. Yine zira ortada eğer ki ödeme süresi geçirilen temerrüde düşünülürse faiz uygulamaları da yapılarak ve akabinde de takip sürecine muhatap olunan müşteri profili oluşmaktadır. Yine finansal bakış da bu yaklaşımı istiyor ve bunun akabinde bankacılık sektöründe rekabet ile pastadan pay alabilme arzusu değişik uygulamaları da beraber olarak getirmektedir.

Kara Liste İçerisindekiler

Yine bankalar için kara liste olarak kabul edilen güven vermemekte olan riskli müşteri gruplarına aynı oranda, aynı mesafe de bakmazlar. Kendi bankacılık prensip ve çeşitli politikaları ve yine müşteri analizleri ve yine risk değerlendirmeleri alınabilecek kararlarda farklılık oluşturabilmektedir. O sebeple de sicili kötü bulunan her insan her banka için yine aynı şeyi ifade etmemektedir.  Yine bankalara olan çeşitli borçlarınızı tam anlamıyla ödemeniz gerekmektedir. Düzenli bir şekilde gelirinizin yatmakta olacağı bir hesap açıp fatura ödemelerini de yine bu hesaptan yapmanız önem arz eden unsurlar arasında yer almaktadırç. Havale, eft gibi çeşitli işlemlerinizi de yine bu hesaptan gerçekleştirmeniz iyi olacaktır.

Haber Yorumları