Banka Kara Listesi Nedir ?

18 Ekim 2020
Banka Kara Listesi Nedir ?

Bankaların müşterilerini yasal süreç içerisinde takip etikleri ve olumsuz puan verdikleri müşterilerine uyguladıkları listeye kara liste denmektedir. Adından anlaşılacak üzere Kara Liste aslında son derece kötü bir anlama gelmektedir.  Bankaların müşterilerini yasal süreç içerisinde takip etikleri ve olumsuz puan verdikleri müşterilerine uyguladıkları listeye kara liste denmektedir. Adından anlaşılacak üzere Kara Liste aslında son derece kötü bir anlama gelmektedir. 

Bankalar müşteri portföyünde yaşanan artışlardan sonra bazı müşterilerinin bankaya olan ödemeleri konusunda sıkıntıya düştüğünden dolayı büyük sıkıntı yaşadı yıllarca. Özellikle kredi kullanan ve kredi kartı kullanan müşterilerin ödemediği paraları alamayan bankaların yaşadığı bu sıkıntılardan sonra ortaya çıkan yeni uygulama ile artık banka bir nebze olsun müşterilerini seçerek kredi ve kredi kartı gibi imkanlardan faydalanmasına imkan veriyor. Bu durum karşısında özellikle bankalar arasında yapılan bir anlaşma ile kara liste adı altında oluşturulan sistem sayesinde artık banka kredi notu bozuk olan müşterilerin tuzağına düşmüyor ve kredi veya kredi kartı kullanımına sınırlama getiriyor.

Peki bu Banka Kara Listesi Nedir? Gibi soruların asıl cevabını sizler ile paylaşalım. Bankadan aldığınız kredilerin veya kredi kartlarının gününün geçmesi sizin kara listeye bir adım yaklaşmanıza neden olmaktadır. Özellikle banka sizlere bu ödeme konusunda yasal olarak bir süre belirlemektedir ve bu süre zarfında ödemelerinizi yapmanızı sizden istemektedir. İşte bu durumdan sonra kara liste denilen liste devreye girerek sizi biraz sıkıntılı bir sürecin içerisine atacaktır.

Ödeme günü geçmiş olan ödemelerinizi yasal süreç içerisinde de ödemezsiniz banka sizin adınızı bankaların ortak havuzu denen kara listeye alarak bundan sonra ki süreçlerde bankalar arasında yapacağınız başvurularınızın geri dönmesine neden oluyor.

Haber Yorumları