Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bağkur prim borcu ödemeleri için borç sahiplerine yapılandırma fırsatı sunulmuş olup bununla ilgili karar resmi gazetede yayımlanmıştır.

Bağkur borcu yapılandırması kapsamında kişiler borçlarını tanınan süre içerisinde ödeyerek mevcut sigortalılık sürelerini yeniden aktif hale getirebileceklerdir. Bununla ilgili olarak dönemler itibariyle düzenleme yapılmakta olup 2008, 2015 ve 2018 yıllarında gerçekleşen düzenlemeler oldukça etkili olmuştur. 2008 yılında yapılan düzenleme ile birlikte beş yıl boyunca ödenmemiş prim borçları, 2015 yılındaki düzenleme ile ise 12 aydan bu yana ödenmemiş borçlar hesaba alınmıştır. 2018 bağkur borcu yapılandırmasında ise ödenmemiş olan prim borçları silinmiş, sigortalı olunan süreler dondurulmuştur. Yani bu süreler emeklilik için kabul edilmemekte, o dönemler hiç çalışılmamış gibi farz edilmektedir.

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Ne Zaman?

Bağkur yapılandırma başvuruları için geçerli olan süre 1 Aralık 2020 ile 1 Şubat 2021 olarak ifade edilmiştir. Buna göre mevcut prim borçlarını ödemeyip hakları dondurulan kişiler bu borçları ödeyip tekrar bağkur kapsamına dahil edilmektedir. Canlandırma olarak da ifade edilen bu işlem için gerekli olan tutar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanır. Hesaplanan tutar borç sahibine tebliğ edilir ve bunun tamamının 1 Mart 2021 tarihine kadar ödenmesi gerekir. Böylece sigortalı olma durumu yeniden başlayacak ve emeklilik hesabı süresi yeniden devam edecektir. Yapılan başvurularda bunlarla ilgili tüm detaylar borç sahiplerine aktarılmaktadır.

Bağkur Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Mevcut bağkur borcunu yapılandırmak için ilk olarak e-devlet üzerinden sorgulama yapılmalıdır. Burada ne kadar borç olduğu detaylı şekilde yer almaktadır. Mevcut borcun ödenmesi için yapılandırma süresi içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Borcun tamamı ödendiğinde ve diğer emeklilik şartları sağlandığında kişi emekli olabilecektir.

Yapılandırma başvuruları dönem dönem e-devlet üzerinden de kabul edilmektedir. Bunun için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak gerekir. Şifresi olmayanlar şifrelerini en yakın ptt üzerinden alabilir. Bu işlemi ücret karşılığında yapılmakta olup bu tutar her yıl güncellenmektedir. Bilgilerle sisteme giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetler sayfasından işlem gerçekleştirilir.

Haber Yorumları