Bağkur (4B) Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Bağkur (4B) Emekli Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK ya da Bağkur emeklisi olan ve olmak isteyen birçok insan emekli maaşını sorguluyor. Bu yazımızda yıllara ve primlere göre farklılık gösteren maaşlar neye göre hesaplanır? Bu sorunun cevabını aktaracağız.

İster SGK ister Bağkur emeklisi olsun birçok emeklinin merak ettiği sorulardan birisi emekli maaşı hesaplamasının nasıl yapıldığı ve yapılacağı hakkındadır.  Bu nedenle çoğu kişiyi ilgilendiren konuların başında gelmektedir.

4B (Bağkur) Emekli Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK emeklisinin yanı sıra bir de Bağ Kur emeklileri vardır. Bağ Kur emeklisi olabilmek için 4B hizmet şartlarından birinde bulunmuş ve bu tür iş yerlerinde çalışmış olmak gereklidir. Ülkemizde bu tür iş yerlerinde çalışan kişi sayısı fazla olduğu için 4B Bağkur emeklilik maaşını merak edenler epey fazladır. Aşağıda verdiğimiz bilgilere göre sizde 4B Bağkur emekli aylığınızı sorgulayabilirsiniz.

4B Bağ Kur emekli maaşı sorgulaması 4A da olduğu gibi 3 farklı döneme göre değişiklik gösterir. 4B emekli maaşı sorgulaması aşağıdaki bilgilere göre yapılmaktadır.

2000 yılından öncesi için yapılan hesaplamalarda en son basamaktan 1 yıl tam prim ödemesi gerçekleşmiş ise primin %70’i maaş olarak bağlanır. Son basamaktan ödenmemiş durumlarda ise bir önceki basamağa göre hesaplanır.

2000-2008 yılları arası için 4B Bağkur emeklilik aylığı sorgulama işlemi için ise;

Ağırlıklı ortalama ve aylık bağlanma oranı çarpılır bu işlemden sonra 4B emekli maaşı bulunur.

2000-2008 yılları arası toplam prim gün sayısı toplam prim gün sayısına bölündükten sonra ağırlıklı ortalama bulunur.

Bu işlemlerden sonra emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

2008 yılı ve sonrasında emekli maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Ağırlıklı ortalama ile aylık bağlama çarpılarak 4B emekli maaşı bulunur. Büyüme hızı ve TÜFE rakamları ortalaması ile Ağırlıklı Ortalama bulunur.

2008 yılı sonrası yatan toplam prim gün sayısı ağırlıklı ortalamaya bölündükten sonra dönem ağırlığı bulunur.

Hesaplama yapmak için öncelikle öncelikle turkiye.gov.tr ye giriş yapın burada kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kısmında emekli maaşı sorgulama sayfasına yöneleceksiniz. Bu sayfada çalıştığınız iş yerini ve emekli maaşınızın ne kadar olduğunu göreceksiniz.

Haber Yorumları