Bağ-Kurluyum Sigortalı Çalışabilir miyim?

12 Şubat 2021
Bağ-Kurluyum Sigortalı Çalışabilir miyim?

İş yeri sahibi olan bağ-kurluların en çok merak ettikleri sorulardan biri de bağ-kurlu olup sigortalı bir işte çalışabilecek olup olmadıklarıdır.

İşletme sahibi olan bağ-kurlu kişiler başka bir sigortalı işte çalışabilip çalışamayacaklarını merak etmektedirler. 1 Mart 2011’ de uygulanmaya başlayan kanun ile birlikte Bağ-kurlu olan kişiler sigortalı bir işe girebilirler. Başka bir işte ortak ya da iş yeri sahibiyken, ortak olmadığı sigortalı bir işte çalışma izni vardır. Yapılan yeni düzenlemeyle de sigortalı bir kişi sigorta statüsü kapsamında emeklilik sandığı ile beraber başka bir işte çalışabileceklerdir. Sigortalı bir kişi emeklilik sandığı altında sigortalı biri olabilecektir.

2011 yılından önce yapılan uygulamalarda bağ-kurlu olan biri başka bir işte çalışmaya başladığı zaman sigortalı olamıyordu. 2011 yılından sonra yapılan değişiklik ile bu yasa değiştirilerek bağ-kurlu olan birinin sigortalı bir işte çalışabilir hale gelmişlerdir. Yapılan bu değişiklik ile maddi açıdan sıkıntı yaşayan kişilere ikinci bir işte sigortalı çalışabilme hakkı verilmiş olundu. Yapılan bu düzenleme birçok kişi için olumlu bir düzenleme oldu. Bu düzenleme sayesinde bağ-kurlu olan kişiler SSK üzerinden emekli olabilmek amacı ile sahibi oldukları işyerini başka birine 3.5 yıl içinde satmak zorunda kalmayacaklardır.

Sigortalı Olabilmenin Şartları Nelerdir?  

Sigortalı çalışabilmek için en önemli özellikler 18 yaşını doldurmuş olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bağ-kurlu olan bir kişi sigortalı bir işte çalışabilir ve sigortalı biri olabilir. Sigortalı olabilmenin şartları arasında bağ-kurlu olmamak diye bir şart yoktur. Bağ-kurlu olan kişiler sigortalı bir işe girebilirler.

Sigortalı Çalışan Biri İşyeri Kurabilir mi?

Bağ-kurlu biri sigortalı çalışabilir mi sorusunun yanında en çok sorulan sorulardan biri de sigortalı olarak çalışan birinin işyeri açabilip açamayacağı sorusudur. Bu sorunun cevabın ise anayasanın 5510 sayılı 53. Maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre sigortalı biri hem sigortalı olabilir hem de bağ-kurlu olabilir. Yani sigortalı biri işyeri açabilme özgürlüğüne sahiptir. Aynı zamanda sigortalı biri devlet memuru da olabilmektedir. Bu hak devlet tarafından vatandaşlara verilen bir haktır.     

Haber Yorumları