Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

12 Şubat 2021
Bağ-Kur’lular İçin İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı, çalışmasına son verilen kişilerin belli şartları sağlaması halinde alabilecekleri ücrettir. Bu haktan yararlanabilmek için çeşitli şartları taşımak gerekir.

İşsizlik maaşı almak için en önemli şartlardan biri de çalışanın kendi rızası dışında işinden çıkarılmış olması ve en az 600 günlük prime sahip olmasıdır.

Bağkurlular için işsizlik Maaşı

Bilindiği üzere işsizlik maaşı alma hakkından 4/A’lı çalışanlar yararlanabilir. Bu noktada vatandaşlar tarafından merak edilen konulardan biri de Bağkurlular için işsizlik maaşı almanın mümkün olup olmadığıdır. İşsizlik maaşı alma hakkı temel olarak yalnızca 4/A çalışanlarını ilgilendiren konulardan biridir. Bu noktada Bağkurlular için ilgili bir hak bulunmasa da yakın bir zaman içinde işsizlik maaşı yardımına benzer yeni bir destek programının başlayacağı duyurulmuştu.

Bu ilgili yeni yönetmeliğin ise önümüzdeki yıl gerçekleşmesi bekleniyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra yönetmelikte belirtilen şartlara uygun olarak belli bir süre diğer kişilerinde işsizlik maaşı alması mümkün hale gelmiş olacak. İşten çıkarılmış olan kişinin işsizlik maaşı almaya hak kazanabilmesi için öncelikli olarak bu durumun kendi isteği dışında olmuş olması lazımdır. Bunun yanında çalışanın sigorta prim gün sayısı 600 günün üstünde olmalıdır. Öte yandan son dört aylık zaman dilimi içinde aktif 120 gün prim ödemesinin yapılması da istenen diğer şartlar arasında bulunuyor.

İşsizlik Maaşında Bilinmesi Gereken Diğer Detaylar

İşsizlik maaşı almak için sigortalılığın sona erdiği tarihi izlemekte olan 30 günlük süre içinde İŞKUR’a başvuruda bulunmak gerekir. İşsiz kalan esnaflara dört aylık prime esas kazancın belli oranı kadar işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. Esnafın işsizlik maaşı alabilmesi için istenen şartlara uyum sağlaması beklenecek. Yani esnaflar içinde son üç yıl içinde 600 gün prim ödeme yapılması istenirken, prim gününü ödemiş olan kişiler işsizlik maaşından yararlanma hakkına sahip olacak. İşsizlik maaşları ödenmiş olan prim süresi boyunca bağlanmış olacak. Buna göre 600 gün prim ödemiş olan kişilere 6 ay, 700 gün prim ödemiş olan kişilere ise 7 ay işsizlik maaşı verilmiş olacak.

Haber Yorumları