Bağ-Kur Kadın ve Erkeklerin Kısmi Emeklilik Şartları

12 Şubat 2021
Bağ-Kur Kadın ve Erkeklerin Kısmi Emeklilik Şartları

Bu yazımızda bağ-kur kadın ve erkeklerin kısmi emeklilik şartları ele alarak ne zaman emekli olacağız ve Bağ-Kur primi hakkında bilgilere yer vereceğiz.

Bağ Kur kısmi emeklilik şartları kadınlara ve erkeklere göre farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra prim günleri baz alınarak hesaplanan günü gününe emekli olmak hedeflenmekte ise hangi gün emekli olunacağı ise bu kapsamda yer alan değişiklikler de vardır. Eğer yaştan emekli olmak isterseniz 3600, 5400 veya 4500 gün baz alınarak emekli olabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından Bağ Kur ile emeklilik hakkı şartlarını kadın çalışanların erkek çalışanlara göre Bağkur primlerine ilişkin ödenmesi gereken gün sayısı işe giriş tarihine göre emeklilik tarihine göre emeklilik yaşı hesaplama listesi hakkında ayrıntılar bu yazımızda.

3600 Gün Primle Nasıl Emekli Olunur?

3600 günle emekli olmak isteyenler bu sorunun cevabını merak etmekte çünkü az gün sayısıyla emeklilik çoğu kişiye cazip gelmektedir. 3600 gün prim yatırarak emekli olmak için 08.09.1999 tarihinden önce işe girişiniz olması gerekir. Kadınlarda da erkeklerde de bu durum aynıdır. Yani her ikisinde de işe giriş tarihi aynı olmalıdır. Kısacası 15 yıl sigortalı kalması gerekmektedir. 3600 gün primle emekli olma şartları erkeklerde de kadınlarda da ayrıdır. Burada verilen 15 yıl bölünmüş ve ara verilmiş de olabilir. 15 yıl doldurulduktan sonra belge alma işlemi için E-Devlet’e başvurabilirsiniz.

Eğer eksik prim günü varsa bunu kendi cebinizden karşılayarak da emeklilik priminizi doldurabilirsiniz.

4500 Gün Primle Nasıl Emekli Olunur?

4500 gün primle emekli olmak isteyenler için 08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında ilk kez giriş yapmış olunması gerekmektedir. İlk sigorta girişleri bu tarihte yapılmış olanlar kısmi emekli olabilirler. 4500 gün şartı dışında şu şartlar da bulunmaktadır. Toplamda 25 senelik sigortalı olunması gerekmektedir. 60 yaşını doldurmak gereklidir. 500 günlük primin tamamı yatırılmış olması lazım. Bu şartları karşılamayan kişiler emekli olamaz. Kadınlar da ise tek fark 60 yaş değil 58 yaşında olduktan sonra emekli sayılmaktadır.

 

Haber Yorumları