Bağ-Kur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

12 Şubat 2021
Bağ-Kur Geriye Dönük Prim Ödemesi Yapılır mı?

Bağkurluların en fazla merak ettiği konulardan biri de geriye dönük prim ödemeleri hakkındaki detaylardır.

Geriye dönük prim ödeme imkanı sayesinde primlerini çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak zamanında ödeyememiş kişiler eksik olan primlerini tamamlama hakkına sahip oluyor.

Geriye Dönük Prim Ödeme

Primlerin artış göstermesinden dolayı pek çok kişi prim ödemesi yapma konusunda zorluk yaşayabiliyor. Bu nedenle belirli zamanlarda vatandaşlara sunulan SGK affı sayesinde borçların yapılandırılması söz konusu olabiliyor. Ancak Ekim 2008 tarihinin öncesinde Bağkur’a giriş yapmayan kişiler için bu aftan yararlanılması mümkün olmayıp, hak bu tarihin öncesinde Bağkur’a giriş yapanları ilgilendirir. Geriye dönük prim ödemesi için 2008 öncesinde Bağkur sistemine kişilerin giriş yapması lazımdır. Ödemeleri yapmak için öncelikli olarak prim tutarının ne kadar olduğunun bağkurlu tarafından öğrenilmesi gerekir. Bunun için birden fazla yöntem vatandaşların karşısına çıkacaktır.

SGK’ya bizzat giderek sorgulama yapmak, ALO 170 üzerinden sorgulama ve e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak gibi farklı yollardan birinin tercih edilmesi yeterlidir.  SGK’ya gidildiğinde borçluya borç türü ve tutarı hakkında kapsamlı bilgi verilir. Kişilerin bu sorgulamayı yapmak için herhangi bir bölge müdürlüğüne gitmesi yeterlidir. Sorgulama işleminin daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmesi için aynı zamanda e-devlet sistemi de tercih edilebilir. Bu sisteme giriş için e-devlet şifresi gerekir. E-devlet şifresi ve kişisel bilgilerle sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet sisteminden 4B hizmet dökümünün seçilmesi lazımdır. Sonrasında ise ödenmesi gereken toplam borç tutarı burada karşınıza çıkmış olur.

Bağ-kur Geriye Dönük Prim Ödemelerinde Taksitlendirme Yapılır mı?

Bağkur geriye dönük prim ödemesi taksitlendirme konusu için farklı durumların bulunduğunu belirtmek gerekir. Yapılandırma işleminin akabinde gecikme zammı ve faizlerin silinmesi sağlanır anca ana paraya dokunulmaz. Taksitlendirme yapıldığı takdirde ise gecikme zammı ve faiz tutarları da eklenerek bu şekilde taksitlendirme yapılır. Bu nedenle zam ve faiz ödemek istemeyen kişiler için yapılandırmadan yararlanmak gerekir. Ancak yapılandırma işlemlerinden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen tarihler içinde başvurunun yapılması lazımdır.

Haber Yorumları