Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) işlemi Nasıl Yapılır?

12 Şubat 2021
Bağ-Kur Dondurma (Sildirme) işlemi Nasıl Yapılır?

Milyonlarca kişi emeklilik ve sağlık hizmetleri konusunda Bağ-kur’u tercih ediyor. Bağ-kur kurumuna ait prim borçlarını borç sorgulama işlemi üzerinden yapmak mümkün hale geliyor.

Borçları düzenli bir şekilde ödemeye çalışmak emeklilik açısından önemli durumlardan biridir. Bağ-kur primlerini ödemekte zorluk çekenler ise Bağ-kur dondurma işlemini incelemeye başlayabilirler.

Bağkur Dondurma

Torba Kanun Resmi Gazete’de yürürlüğe girmişti. Bağkurlular içinde yapılandırma seçeneği ile dondurma hakkı da hayata geçmiş oldu. Buna göre Bağkurlular pandemi sürecinde primini ödeyemezse dönemleri dondurarak borçlarını sildirme hakkına sahip olabilecek. Bu düzenleme Bağkurlu vatandaşlara ileride tekrar ihya etmek kaydı ile 31 Ekim 2020 tarihinden sonra borçlu bulunmaları halinde, borçlu durumda oldukları dönemlere ilişkin Bağkurluğunu dondurma hakkı veriyor. Dondurma hakkından yararlanan kişiler ise bu döneme ilişkin borçlarını sildirebilecek.

Bu nedenden kaynaklı olarak bu kişiler Bağkur prim borçlarını ödemedikleri süreye ilişkin SGK borçlusu olmadıklarından borçları silinmiş olacak. Borçları silinen kişilerin 1 Kasım tarihi ile Bağkurluğu yeniden başlatılmış olacak. Borçları silinmiş vatandaşların bu dönemdeki Bağkurluğu dondurularak emekliliklerine dahil edilmeyecek. Ancak ileride bu dönemin ihya edilerek emekliliğe dahil edilmesi de düşünebilecek diğer durumlar arasında olacak.

Bağkur Prim Borcu Yapılandırma

Farklı yapılandırma kanunlarına göre prim borçlarını yapılandıran kişiler yapılandırması bozulanlar ve yapılandırma iptali için talepte bulunanlar, SGK’na olan borçları sel, deprem, yangın gibi nedenlerden dolayı ertelenen sigortalılar, prim borçlarını tecil ve taksitlendiren kişiler, tecil ve taksitlendirmesi bozulmuş olan vatandaşlar, tecil ve taksitlendirmesinin iptali için başvuruda bulunan kişiler bu düzenlemeden yararlanma hakkına sahip durumdadır.

 Bağkurluluğu dondurulmuş olan ve bu kapsama göre Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu silinen kişiler cari aylar için Kasım 2020 tarihi ile 5 puan indirimden faydalanabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlu olduğundan dolayı bu indirimden yararlanamayan kişiler Bağkur dondurma işleminin sonrasında 5 puan indiriminden yararlanabilir. Prim ödemelerini düzenli olarak yapmaları halinde ise her ay bu indirim tutarından yararlanma hakkına sahip olacaklar. SGK’ya borcu olan kişilerin dondurma işlemleri ise kurum tarafından otomatik olarak yapılacak.

Haber Yorumları