Bağ-Kur Çiftçi Nasıl Emekli Olur Şartlar Nedir?

12 Şubat 2021
Bağ-Kur Çiftçi Nasıl Emekli Olur  Şartlar Nedir?

Bağkur kapsamında emekli olan kişiler için geçtiğimiz yıl birtakım düzenlemeler getirildi. Öncelikli olarak Bağkur çiftçi emeklisi olabilmek için prim gün sayısını tamamlamak lazımdır.

Prim gün sayısı tamamlandığında Bağkurlu çiftçiler için emekli olma hakkı doğmuş olur. Bağkur kapsamında bulunan ek-5 sigorta tipi yalnızca çiftçilik ve hayvancılık işiyle ilgilenenler için çıkarılmıştır.

Çiftçiler İçin Emekli Olma

  • Bağkur bünyesinde sigortaya giriş yapmış olan çiftçilerin en az 15 yıllık sigortalı olmaları gerekir.
  • Bu kapsama bağlı olarak emekli olunabilmesi için 5400 veya 9000 gün prim ödemesi yapılmalıdır.
  • Prime dair hiçbir borcun bulunmaması gerekir.
  • Emeklilik için yaş haddinin tamamlanması şartı aranır.
  • Geçmişe dönük prim borcu bulunan kişilerin toplu ödeme ile bu borcu kapatması lazımdır.
  • Emeklilik yaşı belirlenirken sigorta başlangıç tarihi dikkate alınır. Bu nedenle sigortaya giriş ne kadar erken olursa emeklilik yaşı da bu şekilde daha erken olur.
  • Bağkur sigorta kapsamına girmek için ikamet edilen bölgedeki SGK’ya başvuruda bulunmak lazımdır.
  • Talep oluşturmak için kurum tarafından verilen başvuru belgelerinin eksiksiz şekilde doldurulması gerekir.
  • Belgeler ilgili kuruma teslim edildikten sonra ise belgelerin incelemesi yapılarak, eksik olmadığı takdirde sisteme girişi yapılmış olur.

Bu yollar üzerinden emeklilik sistemine giriş yapılması mümkün hale gelir. Çiftçilerin emeklilik hakkı kazanmaları durumunda ise SGK’ya giderek emeklilik talep formunu doldurmaları istenir. Buna göre yapılacak olan başvurular incelemeye alınarak her şartın sağlanması halinde emekliliğe hak kazanılır.

Çiftçi Bağkur Emekli Maaşı Nasıl?

Çiftçi bağkur emekli maaşı emeklilik konusunda vatandaşların aklına takılan sorulardan biri olmaktadır. Çiftçilere bağlanacak olan emekli maaşı çeşitli durumlara bağlı değişkenlik gösterir. Herkes için belirlenen aynı tutar maaş yoktur. Çiftçilerin prim tutarları asgari ücrete göre güncellemekte olup asgari ücret değiştikçe primlerde de artışlar söz konusu olur. Prim ödemelerini düzenli olarak yapanlar ve yapmayanlar için aylık prim oranlarında değişkenlikler görülür. Bağkurda normal emeklilik gün sayısı 9 bin gündür. Bağkur’dan emekli olma gün sayısının önümüzdeki günlerde SSK gibi düşürüleceği tahmin ediliyor.

Haber Yorumları