Bağ-Kur Başlangıcı Geriye Çekilebilir mi?

12 Şubat 2021
Bağ-Kur Başlangıcı Geriye Çekilebilir mi?

Bağkurlular tarafından Bağkur başlangıcının geriye çekilip çekilemeyeceği merak konusudur. Bu durum emekli olmak isteyen kişilerin başlangıç tarihleri ne kadar eski olursa, emekli yaşını o denli erken tarihe çekmesiyle ilişkilidir.

Bu bakımdan Bağkur başlangıcının geriye çekilmesi işlemi öncelikli olarak emeklilik hayali kuran kişiler için çeşitli avantajları peşinde getirmektedir.

Bağkur Başlangıcının Geriye Çekilmesi

Sigorta başlangıcı eski olan kişiler için erken emeklilik durumu söz konusu olup, bu durum tüm sigorta kollarını ilgilendiren konulardan biridir. 08.09.1999 tarihinden önce işe giren kişiler yaş şartını tamamlamaları halinde 3600 gün prim ödemesi ile emekliliğe hak kazanmış olurlar.

Bağkur sigortalılığı çalışanın içinde bulunulan gün ve tarih itibariyle daha önceki zamanlarda tescil ve kaydınının bulunması yani herhangi bir Bağkur numarası almamış ve buna sahip olmamış olması neticesinde geçmiş tarihli vergi mükellefiyetinde bile Bağkur başlangıcının geriye gitmesi mümkün değildir. İstisnai durumların dışında Bağkur başlangıcının geriye gitmesi söz konusu olmaz. Bağkur sigorta başlangıcı tarihinin 20 Nisan 1982 ve 4 ekim 2000 ile 1 ekim 2008 tarihlerinin öncesinde yapılmadığı zamanlarda hiçbir şekilde bu tarihlerin öncesine götürülemeyeceği gibi, çeşitli davalarla da bu işlemin yapılabilmesi mümkün değildir.

Vergi Kaydıyla Erken Emeklilik

Bağkurlu olanlar için daha önce hiçbir sigorta sicili bulunmayan kişilerin geriye dönük borçlanma imkanı konusunda geriye dönük hizmet tespiti ismi altında sekiz yıl erken emekli olmaları haline vergi kaydıyla erken emeklilik ismi veriliyor. 2000 yılı öncesinde Esnaf ve Sanatkarlar odası ve vergi kaydı olan vatandaşların SGK tarafından otomatik olarak sigortalı yapılması gerekirken, 2000 ve 2008 yıllarında çıkan kanunlar bu kişilerin geriye dönük borçlanma yolunun kapanmasına neden olmuştur. Vergi kaydıyla erken emeklilik konusu hakkında bazen göze çarpan istisnai durumlar oluşabilir. Oda kaydı olanların sigortalarını 22 mart 1985 tarihine kadar çekebilmeleri söz konusu olurken şirket ortaklığı veya vergi kaydı olması halinde ise sigorta sicili 20 nisan 1982 tarihine kadar götürülebiliyor. Bağkur geriye dönük tescil ise 4 ekim 2000 tarihinden sonra mümkün hale gelmemektedir.

Haber Yorumları