Az Benzin Yakmanın Altın Kuralı

27 Ocak 2021
Az Benzin Yakmanın Altın Kuralı

Gün geçtikçe zorlaşan yaşam koşulları, gelen yeni zamlar, artan vergiler, kötü ekonomi, izlenen yanlış politikalar gibi nedenlerden dolayı modern insanlar için hayat çekilmez olabiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki yukarıda bahsedilen olumsuzlukların tümü, toplumun ortalama harcama değerlerine göre hesaplanarak değerlendirilir. Yani insanlar daha çok harcama yaparsalar, ürün fiyatları düşmez tam tersine artar. Fakat insanlar daha az harcama yaparsalar, ürün fiyatları düşecektir. Buda demek oluyor ki modern yaşamda tasarruf kaçınılmazdır.

 

            Benzinden tasarruf etmenin altın kuralları şöyledir:

           

 Araç Lastiklerinin Hava Basınçlarının Düzenli Kontrolü

 

            Bazı petrol ofislerinde afişlerle dikkat çekilmeye çalışılan en önemli benzinden tasarruf yöntemidir. Lastik basıncı ideal olan bir araç, olmayan aynı özelliklere sahip başka bir araca göre %5’e varan yakıt tasarrufu sağlar. Bu yüzden haftada bir olacak şekilde araçların lastiklerindeki hava basınçları kontrol edilmelidir.

 

 Yüksek Vites Yüksek Yakıt Tüketimi Demektir

 

            Her aracın motorundaki ana dişlinin çapı farklıdır. Bu ana dişlinin büyüklüğü değiştirilemez. Fakat aracı kullanılırken, vites değerini gidilen yola göre dengeli ayarlamak her zaman benzinden %2-3 oranında tasarrufa yardımcı olur. Bunun nedeni fizik ile açıklanır, fizik kanunlarına göre küçük dişlileri döndürmek, büyük dişlileri döndürmekten her zaman daha zordur.

 

 Gereksiz Yakıt Kullanımını Önlemek

 

            Araç kullanılırken, yokuş aşağı yollarda araca verilen gaz gereksiz yakıt harcanmasına neden olur. Buna benzer bir örnek olarak, yollarda ki çukurlardan gitmek aracın yıpranmasının yanı sıra gereksiz yakıt harcanmasına neden olur. Bundan yola çıkarak her zaman düz zeminden gidilmesi ve yokuş aşağı araca gaz verilmemesi yakıt tasarrufu sağlar.

 

 Yük Kapasitesi Değeri

 

            Her aracın taşıyabileceği bir yük limiti vardır. Aracın türüne bağlı olmaksızın, araç yük limitinin 1/3’ü oranında araca yük bindirmek yakıt tasarrufu açısından önemlidir. Bu oran, yaklaşık 3-4 kişinin ağırlığına ve 30 kg’lık yüke eş değerdir.

Haber Yorumları