Ayna Ayarı Nasıl Yapılır ?

27 Ocak 2021
Ayna Ayarı Nasıl Yapılır ?

 

            Amerika'da 600.000 den fazla kaza araç şerit değiştirirken gerçekleşiyor. Her yıl 200'den fazla insan bu kazalar yüzünden ölüyor ve kazaya yol açan sürücülerin % 60'ı diğer aracı görmediklerini söylüyorlar.

 

            Araç kullanırken esas olan 360 derece çevremizi görebilmektir. Gözlerimizle sadece önümüzü görebilmekteyiz. Önümüzü görmek kadar arkamızı görmekte önemlidir. Önümüzden gelebilecek tehlikeler kadar arkamızdan gelecek tehlikelere de hazır olmalıyız. Sağımızı, solumuzu ve özellikle arkamızı görebilmek için araçta aynalara ihtiyacımız var ve aynalarında düzgün ayarlanmış olması gerekir.

 

 Yan Dikiz Aynalar Nasıl Ayarlanır

 

            Araç aynaları ayarlanırken, sürücü sürüş esnasında hangi oturuşta ve hangi koltuk ayarında oturuyorsa o şekilde ayarlama yapmalıdır.

 

            Yan dikiz aynaları ayarlarken önce yüksekliği ayarlıyoruz. Ayna üzerinde hayali 3 çizgi varmış gibi düşünüyoruz. Üst taraf gökyüzünü, orta kısım aracı ve alt kısım yeri gösterecek şekilde ayarladığımız da yüksekliğini ayarlamış oluyoruz. Daha sonra sağ sol ayarına geçiyoruz. Aynanın iç kısmı kapı kolunu görüp görmemek arasında sıfır ayarlıyoruz. Bu sayede dikiz aynalarımız 90 derece, gökyüzünü, arkamızı ve yeri görecek şekilde ayarlanmış oldu.

 

 İç Dikiz Aynası Nasıl Ayarlanır

 

            İç dikiz aynasını ayarlarken dikiz aynamızdan arka camı çerçevesiyle beraber net bir şekilde görüyor olmamız gerekmektedir. Arka camda da görüşü engelleyebilecek aksesuarların olmamasına dikkat etmeliyiz. Orta dikiz aynası ayarlaması yapıldıktan sonra arka camı ve trafiği tek bir bakışla rahatlıkla gördüğünüzü düşünüyorsanız sizin için ideal dikiz aynası ayarını yapmışsınız demektir.

 

            Araca her binişimizde aynaların ayarı kontrol edilmelidir. Görüşün açık ve aynaların temiz olduğuna emin olduktan sonra yola çıkılmalıdır.

 

            Trafikte kendinizi ve diğer sürücüleri güvende tutmak için ayna kullanımına özen göstermek gerekmektedir. Şerit değiştirmeden önce geçilecek olan şeridin, boş olduğundan aynalar yardımıyla emin olunmalıdır. Aynaya bakarken öne bakmayı da bırakmamak gerekir aksi takdirde araç hâkimiyeti kaybolabilir.

Haber Yorumları