Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

12 Şubat 2021
Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir Miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından erkeklere tanınan haklardan biri olan askerlik borçlanması emekli olmayı mümkün hale getirmektedir.

Askerlik borçlanması sayesinde askerlik döneminde geçirilen sigortasız günler için erkekler geri döndüklerinde prim ödemesi yapabilecektir. Bu kapsamda ödenecek olan tutar her yıl güncellenerek belirlenmekte ve gün üzerinden hesaplanmaktadır. 2021 yılı için bakıldığında bir gün için en düşük borçlanılabilecek olan tutar 31,39 TL, en yüksek tutar ise 235,42 TL olmaktadır. Ertesi yıla ait minimum günlük borçlanma maliyeti ise 38,16 TL, en yüksek tutar ise 286,20 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu tutarlar askerlik süresi ile çarpıldığında toplan askerlik borçlanması maliyeti ortaya çıkacaktır. Elde edilen tutara karşılık olarak askerlik borçlanması için kredi veren bankalar tercih edilebilir.

Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi

Askerlik borçlanması hesaplaması için ilgili kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaları gerekir. Bu başvuruyla birlikte günlük kazancın alt ve üst sınırına göre toplam tutar hesaplanır. Başvuru ile birlikte borçlanmanın kişinin kendine tebliğ edildiği süre içinde ödenmesi zorunluluğu vardır. Eğer ödemede bir aylık gecikme olursa bu durumda başvuru sürecine baştan başlamak gerekir. Toplam askerlik süresi dikkate alındığında ödenecek olan tutar kredi çekmeyi gerekli kılabilir. Bunun için askerlik borçlanması için kredi veren bankalara başvuru yapılır. Başvuru koşulları ve verilecek olan kredi tutarı bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bu amaçla verilen kredi ihtiyaç kredisi altında düzenlenmekte olup bankaların ihtiyaç kredisi kampanyalarına göz atılabilir.

Askerlik Borçlanması Banka Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Askerlik borçlanması için kredi başvurusu yapacak olanların gerekli belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaları gerekir. Bunlar arasında genellikle kimlik fotokopisi, borçlanma için askerlik şubesinden alınacak yazı, askerlik borçlanması için başvuru formu, Sosyal Güvenlik Kurumu son çalışma durumu tespit kağıdı gibi belgeler vardır.

Kredi için gerekli olan başvuru formu internetten temin edilebilir. Başvuru neticesinde onay verilecek olan kredi tutarı kişinin mevcut kredi notuna göre farklılık gösterecektir. Kredi notu ne kadar yüksekse tutar da ona göre artmakta ve onay alma ihtimali yükselmektedir.

Haber Yorumları