Araçlarda Soğutma Sisteminin Görevi

27 Ocak 2021
Araçlarda Soğutma Sisteminin Görevi

Hava İle Soğutmalı Sistem

 

            Su ile soğutmalı sistemlerde devir daim pompası, hararet (ısı) müşiri, hararet (ısı) göstergesi, radyatör, fan motoru ve ilave su kabı vardır.

 

            Radyatör soğutma suyunun bulunduğu parçadır. Radyatör üzerinde bulunan hararet müşiri suyun istenilen sıcaklığa geldiğinde fan motoruna uyarı vererek fanın çalışmasını sağlar ve bu sayede motor suyu sıcaklığını sabit tutarak aracın hararet yapmamasını önler. Hararet seviyesini ise aracın gösterge panelindeki hararet göstergesi ile öğreniriz.

 

            Detaylı olarak çalışma prensibine gelirsek araç soğutma suyu devir daim pompası sayesinde motorun su kanallarına gider. Devir daim pompası vantilatör kayışından hareket alır.

 

            Vantilatör kayışı V şeklindedir. Vantilatör kayışı gerginliği 1- 1,5 cm gerginliğinde olmalıdır. Daha gevşek olursa sistemi harekete geçirmez, eğer ki olduğundan gergin olursa kopmaya yol açabilir. Vantilatör kayışı koparsa araba hararet yapar ve bununla birlikte birçok sorun ortaya çıkabilir. Vantilatör kayışının bir diğer özelliği ise alternatörü(şarj dinamosu) çalıştırır.

 

 Motorun Hararet Yapmasının Sebepleri

 

 -Fan motorunun arızalı olması,

 -Devir daim pompasının arızalı olması,

 -Soğutma suyunun azalması veya bitmesi,

 -Radyatör peteklerinin tıkalı(pis) olması

 -Sürücü hataları,

 -Termostatın arızalanması

 -Kapalı soğutma sisteminde havanın oluşması,

 -Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

            Su ile soğutmalı sistem kullanılan araçlarda dikkat edilecek bir hususta kışın aylarında araçlara antifriz koymamız gerekmektedir. Antifrizin özelliği suyun donma derecesini azaltmasıdır. Soğuk havalarda motor suyunun donma seviyesini düşürür ve araç çalışmakta zorlanmaz.

 

 Hava İle Soğutmalı Sistem

 

            Hava ile soğutmalı sisteme sahip motorlarda çıkan ısı doğrudan doğruya havaya iletildiğinden hava ile temas edecek parçaların temas yüzeyleri genişletilmiştir. Krank kasnağına bağlı hava türbinlerinin göndermiş olduğu hava silindir kapağı ve gövdesinde bulunan soğutma kanallarından geçerek motora gerekli soğumayı temin eder.

Haber Yorumları