Araçlarda Müzik Sistemi Kaç Saat Açık Kalabilir?

2 Şubat 2021
Araçlarda Müzik Sistemi Kaç Saat Açık Kalabilir?

Arabada müzik dinlemek şüphesiz hepimizin vazgeçilmezlerindendir. Arabalarda bulunan Teyp ve benzeri müzik yayın araçları araba enerji kaynağını -akü- oldukça yoruyor. Bu yorulmalar ve diğer etkenler de işin içine girince kullanıcıların aklında bir soru oluşuyor.

 

 Müzik Sistemi Kaç Saat Açık Kalabilir?

 

            Müzik sisteminin ne kadar açık kalabileceği akünün sağlığı ve müziğin sesi ile orantılıdır, ortalama bir araba ne kadar süre tanır? ortalama bir arabada müzik şiddeti kısık denebilecek 45 desibel civarındayken arabada rahatlıkla koca bir gün müzik dinlenebilir. Eğer akü yeni alınmış ve stabil çalışıyorsa 20 saat ile 2 saat arasında değişebilen bir değere sahipsinizdir. Bu konudaki bir diğer husus da müzik sisteminin yorulması ile alakalıdır, eğer müzik disk ya da CD ile dinleniyorsa bu müzik sisteminin aşırı ısınmasına sebep olabilir, aşırı ısınmalar kısa vadede sorun çıkarmasa da bir süre sonra kalıcı tahribata uğratacaktır müzik sistemini. Eğer ki müzik HDD veya USB Stick üzerinden dinleniyorsa bahsi geçen olaylar harici depolama birimlerinize zarar verebilir. Müzik araba anteni dolayısı ile radyo üzerinden dinleniyorsa bu konuda içiniz tamamen rahat olabilir.

 

 Müzik Sisteminde Tüm Gün Müzik Dinlenirse Akü Biter Mi?

 

            Bu soru arabayı nasıl ve ne zaman kullandığınız ile ilgilidir, eğer ki siz arabanızı sürerken -motor çalışırken - müzik dinliyorsanız akünüz bitmeyecektir çünkü motor aküyü kendi gücü ile şarj edebilmektedir.

 

            Sonuç olarak; bir müzik sistemi ne kadar duruma göre değişiklik gösterse de, ortalama bir araçta, ortalama müzik şiddetinden ve ortalama bir bass şiddetinde 20 saate kadar müzik dinlemekte bir sorun yoktur. Fakat unutulmamalıdır ki müzik sistemleri uzun sürede pek dayanıklı cihazlar değil ve bu cihazları kullanırken dikkat edilmesi çok önemlidir. Yaz aylarında müzik sistemlerinin ısınıp problem çıkarabileceğini söylemek yerinde olur.

Haber Yorumları