Araç Vergi Borcu Sorgulama ! Araç Vergisi Nasıl Öğrenilir?

26 Ocak 2021
Araç Vergi Borcu Sorgulama ! Araç Vergisi Nasıl Öğrenilir?

Araç Vergi Borcu Sorgulama

 

            Kullanmış olduğunuz aracınız yada başka birisi üzerine kayıtlı durumdaki aracınızın vergi durumunu kontrol ettiniz mi? Genel olarak taşıt kullananlar düzenli olarak devlete belli bir miktar vergi ödemekteler. Bu vergiler aracın motor hacmine ve yılına göre değişiklik gösterse de mutlak şekilde ödeneceği belli bir vergi türüdür. Vergiler emlak sektörü ile birlikte motorlu taşıtları ve diğer kullanmakta olduğumuz, devletin yasa ile düzenleyip işleme koyduğu şeyleri kapsamaktadır.

 

             Vergileri zamanında ödemediğiniz takdirde ödeyeceğiniz tutar artacak ve bu durumda sizin canınızı bir hayli sıkacaktır. Devlet gerekli gördüğü durumlarda vergi indirimi yapsa da bu çoğu zaman kullanıcıların takip etmeyişi nedeniyle dikkate alınmaz. Bunun için bu tür taşıt kullananlara tavsiyemiz Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden kayıtlı araçların vergilerini kontrol etmeleri olacaktır.

 

 Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

 

            Karayolları Trafik Kanunu ile tüm araçları kapsayan bir vergilendirme türü olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, senede iki defa ödenmesi gereken bir vergidir. Sadece kara taşıtları ile sınırlı kalmayıp motorlu şekilde kullanılabilen helikopter, uçak ve deniz taşıtları da bu vergilendirme türüne girmektedir. Motorlu araç araba ve diğerleri trafik sicili oluşturulduktan sonra ödenen bu vergiler, taşıtın sicili silinene kadar düzenli bir şekilde ödenmeye devam etmektedir.

 

            Motorlu Taşıtların ilk taksit tarihi ocak ayında yapılırken, ikinci taksit tarihi ise temmuz ayında ödenmektedir. Sicili yapılıp ilk altı ay içinde kaydı silinen yada sildirilenler bir sonraki altıncı ayın vergisini ödemezler. Vergiye etkisi olan emisyon oranlarıdır ve motorun gücü (silindir hacmi) ile orantılı hareket ederek artıp azalmaktadır.

 

 Vergi Borcu Nasıl Sorgulanır?

 

            Vergi borcu sorgulaması yapacağınız aracın plaka numarası ve kimlik numaranız ile aracın noter alışı, satışı yapıldığı (tescil tarihi) bilgileriniz kullanılacağı için muhakkak doğruluğu için belgeleri yanınızda bulundurunuz. Hatalı girilen bilgiler nedeniyle sorgulama yapılamamaktadır. Araç borç sorgulama işlemi için internetten E-Devlet üzerinden kimlik bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

 

            Giriş yaptıktan sonra arama kısmına Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Kredi Kartı yazarak daha kolay bulabilirsiniz. İkinci bir yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığı sayesinde internet sitesi ve mobil ortamlar üzerinden motorlu taşıtlar bölümünü seçerek, karşınıza gelen ekrandan sorgulama için, kimlik numaranız yada vergi kimlik numaranızı giriniz. Diğer bilgilerinizi de eksiksiz bir şekilde sisteme girdikten sonra aracınızın borç durumunuzu görebileceksiniz.

Araç Vergisi Nasıl Öğrenilir?

 

            Günlük yaşamımızda motorlu araçların kullanımı bir hayli fazla ve içten yanmalı motorlu araç araba ve benzeri araçlar bu sınıfın en önde geleni, en yaygını ve en kullanışlı olanıdır. Bu nedenle trafiğe çıktığınız için devlete bir miktar vergi ödemeniz gerekiyor. Arabanıza ait Motorlu Taşıt Vergi borcunuzu ödemeniz için çeşitli kolaylıklar sağlanılmaya çalışılıyor. Örnek verecek olursak bankalar Motorlu Taşıtlar Vergi borcu ödemenizi yapabilmeniz için size olanak sağlamaktadır. Ayrıca dilerseniz Motorlu Taşıt Vergi ödemenizi vergi dairelerinden de yapabilirsiniz.

 

 Araç Vergisi Ve Günümüz

 

            Fakat günümüzde aktif kullanılan akıllı telefonlar üzerinden mobil bankacılık uygulamaları aracılığı ile bu işlemi yapmak basit olduğu için vergi dairelerinden çok mobil bankacılık uygulamaları tercih edilmektedir. T.C. Kimlik ya da Plaka Numaranız ile Motorlu Taşıt Vergi borcunuzun olup olmadığını bankacılık uygulamaları üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bir hatırlatma olarak şunu da ekleyebiliriz; Motorlu Taşıt Vergileri Engel oranı %90 ve üzeri olan vatandaşlardan alınmamaktadır.

 Kamu kurumlarında kullanılan motorlu araçlar için Motorlu Taşıt Vergi ödemeleri yapılmaz. Kendi aracınız Emniyet Genel Müdürlüğü sistemi üzerinde trafiğe kayıtlı ise Motorlu Taşıtlar Verginizi ödemeniz zorunludur.

 

            Ayrıca Motorlu Taşıt Vergisi borcunuzu ödemeniz için adınıza tescilli olan aracınızın hurdaya çıkmaması ya da ödeme yapmamanız için aracınızın hurdaya çıkması gerekmektedir. Motorlu Araçlardan düzenli olarak alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi Yılda 2 defa ödeme yapılmak üzere ocak ve temmuz aylarında ödenmesi gerekir. Aracınızın vergisini mobil uygulamalar üzerinden ödeyemiyorsanız; Vergi Dairelerine müracaat etmeniz gerekmektedir. Vergi Dairelerinden yapılacak ödemeler için Kimlik ve Ruhsatınızın Yanınızda bulunması gerekmektedir.

 

 Araç Vergisi İçin Yapılması Gerekenler

 

            Yılda 2 kez düzenli olarak ödemeniz gereken bu borcu internet üzerinden kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkün. Yapmanız gereken Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sayfasında karşınıza çıkacaktır. Fakat web sayfası üzerinden yapılacak sorgulamalar için aracınızla ilgili birkaç teknik soruya cevap vermeniz gerekecektir. Aracınızın Motor Silindir Hacmi bilgilerini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu bilgilerinizi, ilgili web sayfasındaki alanlara doğru biçimde doldurduktan sonra Hesaplama seçeneğine tıklayın. Bilgileri doğru girdiğiniz takdirde aracınızın Motorlu Taşıt Vergi borcu bilgilerini ekranınızda göreceksiniz.

Haber Yorumları