Araç Hararet Durumunda Neler Yapılır?

31 Ocak 2021
Araç Hararet Durumunda Neler Yapılır?

Aracın hararet durumu genellikle sıcak havalarda meydana gelmektedir. En çok bilinen nedenleri ise aracın yüksek devirlerle kullanılması veya aracın sıvı kaybının fazla olması durumudur.

 

 Hararet Yapmasının Nedenleri

 

 -Aracı yüksek devirde kullanmak ve uygun vites ile gidilmemesi durumu

 -Araçta motor yağının veya suyunun yeterli kadar olmaması durumu

 -Aracın soğutma fanının bozuk veya yetersiz olmasından kaynaklanması

 -Radyatör fanının aşırı kirlenmesi sonucu tıkanması durumu

 -Vantilatör kayışının kopması durumunda motorun aniden ısınması

 Ayrıca araç hızı ibrede 90' ı geçtikten sonra motor ısısı daha fazla artar.

 

 Yapılması Gerekenler

 

            Öncelikle eğer bu durum hakkında bir bilginiz yok ise arabayı stop ettirin ve asla tekrar çalıştırmaya zorlamayın. Ayrıca sorunun nereden kaynaklandığını bulmak gerek. İlk olarak aracınızı durdurun ve motorun soğumasını bekleyin. Sonrasında ise soğutma su kabını açarak yeni su ekleyin. Burada dikkat edilmesi gerekilen durum motor soğumadan bu işlemi asla gerçekleştirmeyin. Çünkü soğutma su kabının içerisindeki su, motorun ısınması ile neredeyse 100 derece olabilir ve bu su ani basınçla çıkış bulunca üzerinize patlayabilir. Dolayısıyla motorun tamamen soğumasından emin olunmalıdır.

 

            Yeni su doldurma işlemi yapıldıktan sonra tekrar araç çalıştırıp normal seviyesine gelmesi beklenilmelidir. Ayrıca soğutma su kabında kaçak olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Eğer durum değişmedi ise çok yüksek olasılık ile üst kapak contası yanmıştır. Bu durumda ise yapılması gereken yetkili kişilerden destek almak olacaktır. Hararet durumu ile sık karşılaşmamak için araç soğutma sisteminin iyi olması gerekir. Yani, radyatör hortumunun, hararet göstergesinin, antifriz suyunun bakımının düzenli yapılması gerekir.

 

            Araç bakımı düzenli yapılması kısacası, yağ, su gibi gereksinimlerinin zamanında yapılması aracın bu tip durumlarda kalmasına neden olmaz. Bu sebeple düzenli olarak araç bakımı yapılmalıdır.

Haber Yorumları