Araç Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

26 Ocak 2021
Araç Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri araçların içerisindeki herhangi bir hareketi sensörler sayesinde algılar. Kayıtlara geçen ilk araba hırsızlığı 1896 senesinde gerçekleşmiştir. Vasıtalarımız ilk zamanlarından bu yana hırsızlar için her zaman doğal bir hedef olmuşlardır. Çünkü bizler için değer taşırlar. Kolayca paraya çevrilebilir ve eğer korunmasızlar ise kolaylıkla kaçırılabilirler. Bu makalemizde araç alarmları yüzeysel bir şekilde incelenecektir.

 

 Bir Araba Alarmının Temelleri

 

            Bir araç alarmı düşünüldüğü zaman bir veya birden fazla algılayıcının sirene bağlandığı bir sistem olduğu görülmektedir. En bilinir alarm sürücü kapısına konulmuş bir anahtardan oluşmaktadır. Kapı açıldığı takdirde siren çalmaya başlayacaktır.

 

            Günümüz teknolojileri itibariyle tabi ki yukarıda anlatılan olgulardan daha gelişmiş yapılar bulunmaktadır. Bunları sıralamamız gerekirse:

 

 -Basınç, hareket algılayıcısı ve anahtarlardan oluşan bir seri sensör ağı

 -Değişik sesler oluşturabilen siren

 -Kumanda ile kontrolü mümkün olan radyo alıcısı

 -Ana güç kaynağının devreden çıkarılmasına karşı kullanılacak olan yedek batarya

 -Alarm sistemindeki tüm olayları kontrol eden ve yöneten bilgisayar destekli denetleme ünitesi, kısacası bu yapının beyni

 -Denetleme ünitesinin ilk işi herhangi bir sensörde uyarı bulduğunda alarmı devreye sokmaktır. -Güvenlik sistemleri, kullanılan algılayıcı ve kontrol yapısına göre değişiklik göstermektedirler.

 -Denetleme ünitesi ve alarm fonksiyonları aracın ana bataryasına entegre haldedir. Ancak herhangi bir sabotaj durumuna karşı destek amacıyla bir enerji kaynağıyla da beslenirler.

 

 Kumanda Sistemleri

 

            Günümüzde araç uyarı sistemleri kablosuz kumanda düzenekleri ile birlikte gelmektedirler. İhtiyaç duyulan iletilerin transferi için radyo dalgası şeklinde darbe modülasyonu gönderirler. Güvenliği sağlamak maksadı ile iletilen sinyaller yalnızca o araca özel olacak şekilde kodlamaya tabii tutulurlar. Bu kodların kopyalanabilir özellikleri taşıdığından dolayı yanlış kişilere ulaşmaması amacıyla üreticiler tarafından her kullanışta farklı kod kullanan sistemler geliştirilmiştir.

Haber Yorumları