Arabayla Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

26 Ocak 2021
Arabayla Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Araç kullanmak artık çağımızda her kesimden insanın yaptığı bir eylemdir. Hangi sebeple yapılırsa yapılsın herkes araba kullanırken en iyi sürüş deneyimini yaşamak ister. Yazımızda bu konuda bilgi vermeye çalışacağız. Araba kullanan birisinin muhakkak öz güveni yerinde olmalıdır. Korku ve stres altında araba kullanmak, her an kaza yapacağım gibi fikirlere sahip biri olmak, kişinin kendisini ve trafikteki diğer insanları tehlikeye düşürebileceğinden, dikkatli olunması gerekmektedir. Bu yüzden kişi önce öz güvenli olmalı ve trafikteki kurallara uyarak hareket etmelidir.

 

 Araca Hazır Bir Şekilde Binilmeli

 

            Fizyolojik olarak bir eksiklik varsa (uykusuz, aç veya tok, gergin) seyahat için arabayla yola çıkılmamalıdır. Trafiğin daha yoğun olduğu şehir merkezlerinde bu durum daha çok gergin olmaya neden olacaktır. Seyahat edilirken gidilecek yerdeki trafiğin ve yolların durumları denetlenmelidir. Eğer uzun bir yola gidilecekse, araç sürmeye başlamadan önce giysi ve ayakkabı doğru seçilmeli, kişiyi trafikte sıkıntıya düşürecek kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Mevsime uygun giysiler tercih edilmeli, hava açıksa güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

 

 Öncelik Güvenlik Olmalı  

 

 Seyahat esnasında kişilerin emniyet kemerlerini takmayı ihmal etmemeleri gerekmektedir. Trafikteki işaret ve levhalara dikkat edilmeli, öndeki araçla doğru bir şekilde takip mesafesi ayarlanmalıdır. Trafikte seyahat edilirken kişinin dikkatini dağıtacak şeylerden uzak durması gerekir. Örneğin telefonla uğraşmak, müzik dinlenirken sesini sonuna kadar açmak, araçtaki kişilerle konuşurken dikkat de o yöne çevrileceği için kişiye trafikte sorun yaşatacaktır. Seyahat esnasında araçta bulunan aynalar her zaman kontrol edilmelidir.

 

            Trafikte seyahat ederken en önemli etkenlerden biri de mola vermektir. Saatlerce hiç durmadan araç sürmek kişiye yorgunluk ve bitkinlik yaşatacağı için uygun mola yerlerinde durulmalı ve yeterince dinlenilmeden yola tekrar çıkılmamalıdır. Seyahat edilecek yerle ilgili yeterince bilgi edinilmeli, yolun durumu kontrol edilmeli, oraya varıldığında sorunsuz bir şekilde park yeri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kişilerin trafiğe çıktıkları her an kaza riskiyle karşı karşıya olabileceklerini unutmadan araçlarının zorunlu trafik sigortasını ve kaskosunu mutlaka yaptırmaları gerekmektedir.

 

            Eğer şahsi araçla değil de otobüsle seyahat yapılacaksa, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcut. Eğer şehirlerarası bir otobüsle seyahat edilecekse, ayakta gidilmemeli ve kişiye ayrılan koltukta emniyet kemeri takılmalıdır. Otobüste yandaki kişiyle veya bir başkasıyla yüksek sesle konuşulmamalı, diğer yolcular rahatsız edilmemelidir. Arabayı kullanan şoför koltuğuna yakın oturuluyorsa, onunla konuşulmamalı ve şoförün dikkatinin dağılmasına sebebiyet verilmemesi gerekmektedir.

Haber Yorumları